Archiwum 2017/2018

   4 czerwca uczniowie klas VI, VII oraz III gimnazjum wzięli udział w grze terenowej „Śladami powstańców”, opracowanej przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Pępowie. Gra miała na celu upamiętnienie bohaterskich czynów mieszkańców ziemi pępowskiej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny w powstaniu wielkopolskim, oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród  młodzieży. 

   Rano przedstawiciele klas udali się do Urzędu Gminy, gdzie z rąk pana wójta S. Krysickiego odebrali biało-czerwone flagi z którymi później ruszyli w trasę. O wyznaczonej godzinie, przebrani za powstańców uczestnicy gry, wyruszyli ze szkoły w kierunku centrum Pępowa. Pierwsze zadanie było związane z napisem na tablicy pamiątkowej, która znajduje się na frontowej ścianie „szpitalika” (w czasie powstania w tym miejscu zorganizowano mały szpital wojskowy i punkt opatrunkowy na 12 łóżek). Następnie, kierując się wskazówkami z otrzymanych przewodników, uczniowie poszli na wschód – do stanicy rowerowej „Skrzydlaty zakątek”, obok wiatraka. Tam każdą klasę czekało kolejne zadanie oznaczone biało-czerwoną chorągiewką – najpierw należało odgadnąć, co łączy fotografie, a później wpisać odpowiednią literę do hasła głównego. Potem zespoły klasowe udały się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, po odczytaniu napisu na tablicy uczniowie odnaleźli kolejne litery oraz zapalili znicze, oddają hołd uczestnikom powstania wielkopolskiego oraz męczennikom i bojownikom walki z faszyzmem. Twórcy gry terenowej nie pominęli także Gminnej Biblioteki Publicznej, w której spośród wielu książek o powstaniu wielkopolskim trzeba było znaleźć jedną o podanym tytule, a w odnalezionej pozycji odszukać właściwą stronę, aby poznać kolejną literę. Następne zadanie polegało na wskazaniu na pępowskim muralu nazw miejscowości, w których walczyli mieszkańcy Pępowa. Naprzeciwko strażnicy OSP czekała już pielęgniarka szkolna, pani. J. Nowacka z nietypowym poleceniem – należało założyć opatrunek „rannemu powstańcowi”. Warto dodać, iż każda klasa była wyposażona w plecak powstańca, w którym znajdowały się m.in. materiały opatrunkowe, koc, nożyczki. Kierując się wskazówkami z otrzymanych broszurek, grupy dotarły do gębickiego parku, gdzie niedaleko kładki czekało na wszystkich zadanie matematyczne. Ostatnim punktem gry terenowej był test sprawnościowy na boisku szkolnym. Po przejściu całej trasy i prawidłowym wpisaniu liter zmęczeni piechurzy z radością odczytali hasło główne gry terenowej: STO LAT NIEPODLEGŁEJNa zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy posilili się  kiełbaskami i odpoczęli w cieniu drzew.

   Podczas całego wydarzenia panowała miła atmosfera. Gra terenowa spodobała się uczniom oraz wychowawcom, tym bardziej, że w tym dniu dopisała pogoda. W ciekawy i niestandardowy sposób społeczność szkolna uczciła pamięć rodaków, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym i niezależnym państwie. Pępowska młodzież aktywnie spędziła tegoroczny Dzień Dziecka, włączając się jednocześnie w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego.

   W dniach 11-15 czerwca 2018 r. odbyła się szkolna wycieczka do Władysławowa. Uczestniczyli w niej gimnazjaliści z klasy IIc i kilku uczniów z klas III oraz opiekunowie: p. M. Bigaj, p. A. Wojciechowska i p. M. Wabińska.
   Wyruszyliśmy o godz. 6.30 ze stacji PKP w Pępowie. Po przesiadce w Lesznie, pociągiem IC, w komfortowych warunkach, dotarliśmy do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy Oceanarium. Późnym popołudniem dotarliśmy do Władysławowa. Po obiadokolacji i zakwaterowaniu udaliśmy

się do portu, a potem na plażę, na której przywitaliśmy się z morzem, zanurzając w nim nogi (mimo niezbyt ciepłej wody).
Drugiego dnia w dobrych humorach, zaraz po śniadaniu, zwiedziliśmy Hallerówkę,

a następnie wybraliśmy się plażą do latarni morskiej na Rozewiu (najdalej na północ wysuniętego punktu Polski). W połowie drogi rozegraliśmy mecz w siatkówkę (dziewczyny kontra chłopacy). Po satysfakcjonującym wszystkich wyniku remisowym ruszyliśmy dalej.

 

   Piękne widoki, ciepły piasek, wiatr we włosach zachęcały nas do marszu. Na miejscu posililiśmy się, zwiedziliśmy latarnię morską, z której mogliśmy podziwiać nadmorską panoramę, a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną (8 km).


   Po wyczerpującym spacerze zjedliśmy ciepły posiłek, trochę odpoczęliśmy w swoich pokojach i wieczorem poszliśmy jeszcze poszaleć w wesołym miasteczku. Świetnie się bawiliśmy, ale trzeba było wracać.
   Kolejnego dnia pojechaliśmy pociągiem na Hel, tam zobaczyliśmy fokarium, karmienie fok, muzeum rybołówstwa, a z wieży widokowej przepiękną panoramę Półwyspu Helskiego. Po czasie wolnym przeszliśmy do portu i popłynęliśmy statkiem do Gdyni, która przywitała nas deszczową pogodą. Po zwiedzeniu ORP Błyskawica pociągiem dotarliśmy do Sopotu, by zobaczyć słynne molo i pospacerować po mieście.

   Czwartego dnia po bardzo wczesnej pobudce i śniadaniu pojechaliśmy, oczywiście pociągiem, do Malborka, gdzie poznaliśmy historię zamku krzyżackiego i jego mieszkańców.

   Opuszczając Malbork, skierowaliśmy się do Gdańska. Tam autobusem miejskim pojechaliśmy na Westerplatte (miejsce bohaterskiej obrony Polaków we wrześniu 1939 r.) i zwiedziliśmy piękną gdańską Starówkę.
   Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu przeszliśmy na dobrze nam już znaną stację PKP we Władysławowie i odjechaliśmy w stronę Gdyni, a następnie do Leszna. Podróż minęła szybko. W Lesznie mieliśmy trochę czasu, więc poszliśmy na rynek i w kawiarni Delicje zjedliśmy smakowite desery lodowe. O godzinie 19.30 byliśmy już na stacji PKP w Pępowie, gdzie czekali na nas rodzice.
   Wycieczka wszystkim uczestnikom bardzo się podobała i na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy wrócił w dobrym humorze, z niezwykłymi wrażeniami oraz poszerzoną wiedzą.

   W środę, 30 maja 2018 roku grupa 47 uczniów  gimnazjum i klas VI-VII Szkoły Podstawowej w Pępowie wraz z opiekunami zebrała się o 7.00 rano na parkingu obok szkoły, aby wyruszyć na wycieczkę do Kalisza.
   Głównym celem wyjazdu była wizyta w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Tam, na Scenie Kameralnej, mieliśmy przyjemność obejrzeć wspaniały spektakl dla młodzieży pt. Wojowniczka -opowieść o odwadze i walce o ideały. Wnętrze teatru może nie było tak piękne jak w operze w Poznaniu, ale na pewno miało swój urok. Historia opowiadała o Cezarynie - tytułowej wojowniczce oraz  jej bracie Auguście i poruszała problem, czy w dzisiejszym elektronicznym świecie są jeszcze potrzebne papierowe książki. Młodzi bohaterowie starali się uratować książki, które tajemnicza i niewidzialna siła chciała zniszczyć i odebrać ludzkości cały jej intelektualny dorobek.  Podczas trwania przedstawienia jeden z aktorów poprosił, abyśmy napisali na kartkach (znajdowały się pod naszymi krzesłami) tytuły książek, które chcielibyśmy uratować, jeśli coś miałoby je zniszczyć. Wszyscy chętnie wypełnili powierzone zadanie. Następnie inny aktor pozbierał kartki, a spektakl toczył się dalej. Ostatecznie dobro wygrało ze złem i książki zostały uratowane. 
   Kostiumy bohaterów były dopracowane, ich mimika i gestykulacja świetnie wpasowały się w odgrywaną postać. Nagłośnienie oraz oświetlenie spełniało oczekiwania widowni; wyraźnie można było usłyszeć to, co mówią aktorzy. Na koniec spektaklu widzowie nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. 

Po wyjściu z teatru udaliśmy się parkiem do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Tam wysłuchaliśmy ciekawej wypowiedzi księdza o historii tego kościoła. Potem zeszliśmy do podziemi i obejrzeliśmy wystawę poświęconą więźniom obozu w Dachau. Następnie przeszliśmy na kaliski rynek. Tam mieliśmy pół godziny dla siebie. Większość uczniów poszła zjeść lody.


Podsumowując, wyjazd udał się wspaniale. Pogoda również dopisała. Uczniowie z uśmiechami na ustach około godziny 14.00 wrócili do szkoły.

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w Szkolnym Konkursie Pięknego Pisania Hymnu Polski. Konkurs polegał na bardzo starannym napisaniu Mazurka Dąbrowskiego i ozdobieniu kartki motywem patriotycznym. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja w składzie: Alicja Wojciechowska, Joanna Góźdź i Ewa Fabisiak wyłoniła laureatów.

Kategoria - uczniowie klas IV-VI:
I miejsce: Amelia Koncewicz ( VIa)
II miejsce: Weronika Przybył (IVc) i Kacper Kaczmarek (Vc)
III miejsce: Julia Cieplik (Vc) i Stanisław Stefaniak (VIa)
Wyróżnienia: Nikola Hensel (Vb), Amelia Knuła (Vc), Zofia Kuczyńska (VIa)

Kategoria – uczniowie klas VII i gimnazjum:
I miejsce: Aleksandra Skrzypczak (IIIa)
II miejsce: Julia Kołodziejczak (VIIb)
III miejsce:Zuzanna Kaczmarek (IIIa)
Wyróżnienie: Natalia Dworacka (IIIc)

   Dnia 09.05.2018r. o godz. 6.00 uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Anną Raczkiewicz, p. Danutą Szczęsną oraz p. Tomaszem Jarusem wyruszyli na 3-dniową wycieczkę. Celem pierwszego dnia było dotarcie Gdańska i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Na początku pospacerowaliśmy Starówką, a następnie udaliśmy się w stronę portu nad Motławą. Stamtąd skierowaliśmy się do Katedry Gdańskiej, gdzie po pokonaniu 409 stopni schodów, ujrzeliśmy wspaniałą panoramę miasta, która na długo utkwi nam w pamięci. Później przeszliśmy pod pomnik Trzech Krzyży przy Stoczni Gdańskiej, gdzie odbyła się krótka lekcja historii na temat wydarzeń w stoczni z 1970r. Po pożegnaniu się z przewodnikiem mieliśmy czas, aby odpocząć i wrócić do autobusu. Pojechaliśmy jeszcze na Westerplatte, spacerem przeszliśmy pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a następnie udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji poszliśmy przywitać się z morzem, a przede wszystkim obejrzeć piękny, majowy zachód słońca. Było warto!

   Drugiego dnia po śniadaniu, udaliśmy się do Katedry Gdańskiej w Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu organowego. Za katedrą znajduje się Ogród Botaniczny, więc mogliśmy zobaczyć wiele pięknych roślin. Kolejnym punktem wycieczki była Gdynia. Tam podziwialiśmy Dar Pomorza, statek, który ma już ponad 100 lat, a mimo to wszystkie jego fragmenty są oryginalne i pochodzą z 1909r. Gdy opuściliśmy statek, podążyliśmy do Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego, a tam czekały na nas ryby i gady z różnych zakątków świata. Po pewnym czasie byliśmy już na molo w Sopocie i mogliśmy się delektować wspaniałym widokiem polskiego morza. Piękna pogoda, morskie powietrze i niezwykły krajobraz sprawiły, że żal było opuszczać to miejsce. Niestety, musieliśmy wracać do hotelu na obiadokolację. Wieczorem, mimo zmęczenia znów poszliśmy nad morze, tym razem jednak troszeczkę spóźniliśmy się na zachód słońca. Po raz ostatni chcieliśmy nacieszyć się cudowną morską panoramą.

   Trzeciego dnia dotarliśmy do Malborka i ujrzeliśmy nadzwyczajny zamek krzyżacki. Spędziliśmy tam fascynujące 3 godziny, podczas których poznaliśmy, np. tajemnicę bałtyckiego bursztynu, uzbrojenie zakonu krzyżackiego, zobaczyliśmy w jakich warunkach żyli Krzyżacy. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Pępowa. W trasie zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, aby zaspokoić głód i około godz. 19.00 przybyliśmy na miejsce.

   Wycieczka była bardzo udana. Każdy z nas czegoś nowego się dowiedział, a przede wszystkim dużo zobaczyliśmy. Przekonaliśmy się, że podróże naprawdę kształcą.

We wtorek, 12 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 1a dwie pierwsze godziny lekcyjne spędzili poza szkolną salą. Spacer ulicami Pępowa był okazją do obserwowania przyrody, krajobrazu i zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu dzieci. Wycieczka wyruszyła na skraj Pępowa, aby tam zwiedzić tartak i poznać tajniki funkcjonowania firmy zajmującej się obróbką drewna. Dzięki ciekawej formule i kompetencji gospodarzy zajęć dzieci poznały wiele stanowisk pracy, maszyn i urządzeń wykorzystywanych do codziennej pracy w tartaku. Zwiedziły także dział sprzedaży oraz ekspozycję przeznaczoną dla klientów firmy. Był czas również na krótki odpoczynek, lody i podsumowującą rozmowę z właścicielką firmy – Panią Grażyną Małecką. Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę, ciekawie spędzony czas oraz słodkie przekąski i napoje. Po raz kolejny okazało się, że warto wyjść ze szkolnej klasy i poznawać najbliższe otoczenie.

Dnia 7 czerwca, wraz z naszą wychowawczynią panią Elżbietą Andrzejewską wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę w nasze piękne, polskie góry – Beskidy. Naszym celem były: Ustroń, Wisła, Szczyrk oraz Bielsko-Biała. Podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Pomimo niewyspania humory dopisywały i każdy z niecierpliwością oczekiwał górskich widoków zza autobusowego okna. Już pierwszego dnia czekało na nas sporo atrakcji m.in. wjazd wyciągiem krzesełkowym na górę Czantorię i niezwykle atrakcyjna droga powrotna „na piechotę”. Następnie udaliśmy się do muzeum trofeów Adama Małysza, gdzie mogliśmy podziwiać ogromną ilość medali i pucharów zdobytych przez naszego wielkiego skoczka. Po wizycie w muzeum odbyliśmy spacer po centrum Wisły i podziwialiśmy naturalnej wielkości figurę Adama Małysza zrobioną z 300 kg białej czekolady. Na zakończenie wizyty w tym mieście udaliśmy się do Wisły-Malinki, na skocznię narciarską, która nosi imię naszego wspaniałego sportowca. Wjechaliśmy wyciągiem na samą górę, skąd mogliśmy podziwiać ją w całej okazałości. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pojechaliśmy do Szczyrku, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu „Panorama”. Po zjedzeniu obiadokolacji, zamiast dać odpocząć nogom, wyszliśmy na boisko pograć w piłkę. Wieczorem odbyliśmy też spacer po Szczyrku, który jest naprawdę piękną miejscowością. Drugiego dnia czekała nas długa wspinaczka na górę „Klimczok”. Piękne widoki, które mogliśmy podziwiać podczas marszu, rekompensowały nam zmęczenie. Ze szczytu zeszliśmy do kolejki linowej na „Szyndzieli” a stamtąd gondolami zjechaliśmy do Bielska-Białej. Tam zjedliśmy obiad i poszliśmy na krótki spacer. Bielsko-Biała słynie z wytwórni filmów animowanych, na których wychowali się nasi rodzice, więc nic dziwnego, że znaleźliśmy tam „pomniki” Bolka i Lolka, z którymi wszyscy chętnie się fotografowali oraz niezapomnianego Reksia. W drodze powrotnej śpiewaliśmy i graliśmy w różne gry. Atmosfera całej wycieczki była bardzo miła i przyjazna. Wszyscy byli zadowoleni. Smutno nam było wracać do domu. W autobusie dumnie odśpiewaliśmy hymn Polski, gdy zaczynał się mecz Polska – Chile. Około 21.15, pełni wrażeń przyjechaliśmy do Pępowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Już planujemy kolejną wyprawę. Tym razem na dłużej.

Pod takim tytułem uczniowie klas trzecich i drugiej SP  5 i 6 czerwca br. uczestniczyli w lekcji na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zajęcia polegały na zabawie w podchody z użyciem mapki i kart pracy. Należało odnaleźć i opisać10 drzew okazowych w części ozdobnej parku – arboretum. W trakcie lekcji wykonywane były rysunki pokroju znalezionych drzew i ich prezentacja. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Leśnictwa „Powozownia”, gdzie mogli oglądać las jako zjawisko geograficzne, ekologiczne, botaniczne oraz jako obiekt ochrony przyrody. Część ekspozycji poświęcona jest gatunkom drzew leśnych, roślinom, zwierzętom i grzybom występującym w polskich lasach, zagrożonych wyginięciem.

Po obejrzeniu wystawy zwiedzaliśmy zamek  wzniesiony prze Rafała Leszczyńskiego, odbudowany  później przez Izabelę Czartoryską. Na koniec pobytu poszliśmy do Zagrody Zwierząt. Żyją w niej żubry, koniki polskie i dziki. W drodze powrotnej nie ominęliśmy McDonalds. Zmęczeni, przy pięknej pogodzie wróciliśmy do domu.

Pierwszy czerwca w tym roku przypadał na dzień wolny od zajęć szkolnych, dlatego uczniowie naszej szkoły obchodzili swoje święto w poniedziałek 4 czerwca. Tego dnia nie było lekcji, a obchody Dnia Dziecka wypełniały miedzy innymi  gry i zabawy edukacyjne i sportowe. 

Wychowankowie klasy 3c wraz z paniami Beatą Kaczmarek i Marzanną Galeją udali się do pracowni krawieckiej „Viki” pani Iwony Paluszkiewicz, mamy jednego z uczniów. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem zakładu krawieckiego, przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Krawcowa opowiadała o swojej pasji do szycia oraz omówiła kolejne etapy szycia sukni. Następnie dzieci pod czujnym okiem krawcowej samodzielnie uszyły zabawkę – kotka, którą zabrały ze sobą do domu. Na zakończenie świętowania pani Iwona Paluszkiewicz przygotowała miłe i smaczne przyjęcie w ogrodzie. Grom i zabawom nie było końca, a desery lodowe chłodziły w ten słoneczny upalny dzień.

Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Paluszkiewicz za ciekawą lekcję projektowania i szycia oraz wspaniały pobyt i gościnę.

W piątkowe popołudnie, 25 maja 2018 r. dzieci z klasy 1a po raz kolejny spotkały się ze swoimi najbliższymi na terenie Orlika przy szkole w Pępowie. Wspólna, rodzinna zabawa staje się już tradycją - w ten sposób świętujemy Dzień Mamy, Dzień Taty i Dzień Dziecka. Nad atrakcyjnym przebiegiem pikniku czuwał zaprzyjaźniony DJ Ryszard Rogala. Podziw budzi zaangażowanie, sprawność organizacyjna i chęć wspólnej zabawy wśród rodziców. Wszystkim serdecznie dziękuję za perfekcyjne przygotowanie uroczystości oraz aktywnie i wesoło spędzony czas. 

Wydarzenia z aktualnego roku szkolnego pod adresem: teatr.pepowo.edu.pl

 

IX Ogólnopolski Bieg Katyński w Pępowie i poświęcenie nowej tablicy katyńskiej

W tym roku przypada 78. rocznica Zbrodni Katyńskiej i ósma rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Już po raz dziewiąty formą upamiętnienia ofiar obu katyńskich tragedii stał się w Pępowie Ogólnopolski Bieg Katyński. Odbył się on w poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r. w centrum Pępowa, w cieniu  posadzonych w 2009 r. „dębów katyńskich”, upamiętniających zamordowanych w 1940 r. przez sowieckie NKWD porucznika Wojska Polskiego Józefa Rzepkę i dwóch aspirantów Policji Państwowej - Antoniego Busza i  Franciszka Nadstawka. Uroczyste otwarcie biegu odbyło się na cmentarzu parafialnym, pod pomnikiem Serca Jezusowego, gdzie miało miejsce poświęcenie nowej tablicy katyńskiej. Na uroczystość tę przybyli członkowie powołanego przez wójta Gminy Pępowo, p. Stanisława Krysickiego, Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz ok. 300 uczestników IX Biegu Katyńskiego. 

Gośćmi honorowymi uroczystości byli członkowie rodzin dwóch zamordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego; córka por. Józefa Rzepki - p. Hanka Karczyńska oraz rodzina por. Piotra Głowacza.

 

Po poświęceniu tablicy katyńskiej, krótkim programie artystycznym w wykonaniu członków koła teatralnego i zapaleniu zniczy pamięci przez delegację społeczności szkolnej uczestnicy uroczystości udali się pod budynek strażackiej remizy, na ścianie której powstał w kwietniu piękny mural upamiętniający 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jego twórcy – grupa uczniów pępowskiej szkoły pod opieką nauczyciela plastyki p. Filipa Fajfera - otrzymali specjalne podziękowania od dyrekcji szkoły  i władz gminy. 

 

Obok remizy stanęła brama pełniąca funkcję startu i mety IX Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego w Pępowie. Wystartowało w nim przeszło 300 uczestników, głównie uczniów tutejszej szkoły. Gościliśmy też zawodników z Borku, Garzyna, Leszna, Wschowy i Skoraszewic. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe plakietki i posiłek, a zwycięzcy – medale i nagrody. Na zakończenie odbył się masowy bieg rekreacyjny, bez ograniczeń wiekowych. Każdy uczestnik tego biegu otrzymał pamiątkowy dyplom i  mógł wziąć udział w losowaniu nagród.   

Kierownikiem zawodów był pan Jacek Migdalski, który zajął się stroną techniczno – sportową całego przedsięwzięcia. Moim zadaniem było znaleźć dla Biegu Katyńskiego patronów i sponsorów, dzięki którym idea mogła stać się rzeczywistością. Wzorem lat ubiegłych IX Bieg Katyński w Pępowie odbył się pod wspólnym Patronatem Szkoły, Gminy i Parafii w Pępowie. Wójt Gminy Pępowo p. S. Krysicki, pomógł nam pozyskać środki na medale, pamiątkowe plakietki i część nagród oraz skoordynował działania strażaków, policji, pracowników Urzędu i GOK. Z kolei firma Emilgrana Poland Sp. z o.o.(Siedlec) oraz Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu sfinansowały większość nagród dla uczestników biegu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Dziękuję również wszystkim uczestnikom IX Biegu Katyńskiego w Pępowie; nie każdy mógł stanąć na podium, ale wszyscy stoczyli walkę z pokusą „nicnierobienia” i z własną słabością, a wysiłkiem włożonym w pokonanie trasy  ok. 1000 – 1500m. godnie upamiętnili ofiary Katynia i Smoleńska.  

Mirosława Bigaj

Dziękujemy sponsorom za wsparcie finansowe:

Panu Wójtowi St. Krysickiemu i Radzie Gminy  Pępowo,

Firmie Emilgrana Poland Sp. z o.o. (Siedlec),

Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Gostyniu, 

Radzie Sołeckiej wsi Pępowo

Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Pępowie

Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie

Firmie p. Ireneusza Matyli

Firmie p. Justyny Waszak, 

Dziękujemy za pomoc w organizacji biegu:

p. Jolancie Nowackiej za opiekę medyczną nad uczestnikami biegu,

p. Jackowi Śląskiemu – kierownikowi Wydziału Kultury i Sportu UG w Pępowie za plakietki, dyplomy w biegu masowym oraz pomoc przy zakupie nagród,

strażakom, policji, pracownikom GOK i Urzędu Gminy w Pępowie za pomoc przy stworzeniu oprawy technicznej biegu,

p. Tomaszowi Jarusowi za dyplomy,

p. Karolinie Grześkowiak za medale,

p. Danucie Radole za pomoc w zorganizowaniu kącika medycznego

Dyrekcji i  nauczycielom Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Pępowie, którzy zaangażowali się w organizację biegu i otoczyli opieką jego uczestników oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację  IX Ogólnopolskiego Biegu Katyńskiego w Pępowie. 

Organizatorzy Biegu Katyńskiego

Mirosława Bigaj

Jacek Migdalski

 

WYNIKI IX BIEGU KATYŃSKIEGO

Pępowo, 30 kwietnia 2018 r.

GIMNAZJUM i klasy VII SP

Rocznik 2002

Dziewczyny:

 1. Wiktoria Poślednik                 SP Pępowo
 2. Wiktoria Łyszczak                  SP Pępowo
 3. Anna Wojciechowska             SP Pępowo
 4. Karolina Broda                       SP Pępowo
 5. Alicja Woźniak                        SP Pępowo
 6. Kinga Chudzińska                  SP Pępowo

 

Chłopcy:

 1. Karol  Radojewski
  SP Pępowo
 2. Kamil  Przybyłka
  SP Pępowo
 3. Dominik Klemczak
  SP Pępowo
 4. Klaudiusz Sierota
  SP Pępowo
 5. Jakub  Dalibor
  SP Pępowo
 6. Filip Walorski
  SP Pępowo

Rocznik 2003 - 2004

Dziewczyny:

 1. Patrycja Bielecka
  SP Piaski
 2. Karolina Bielecka
  SP Piaski
 3. Dominika Hauza
  SP Pępowo
 4. Karolina Szałata
  SP Pępowo
 5. Nina Borowczyk
  SP Pępowo
 6. Julia Mierzyńska
  SP Pępowo

 

Chłopcy:

 1. Przemysław Przewoźny
  SP Pępowo
 2. Gabriel Działdowski
  SP nr 2 Wschowa
 3. Maciej Dalibor
  SP Pępowo
 4. Albert Betowski
  SP Pępowo
 5. Wojciech Błaszyk
  SP Pępowo
 6. Dawid Rauchut
  SP Pępowo

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

Rocznik 2005- 2006

Dziewczyny:

 1. Joanna Naglak
  SP Pępowo
 2. Klaudia Mendyka
  SP Pępowo
 3. Weronika Wolniak
  SP Pępowo
 4. Maria Fabisiak
  SP Pępowo
 5. Rozalia Dudka
  SP Pępowo
 6. Amelia Błaszyk
  SP Pępowo

Chłopcy:

 1. Jakub Skrzypczak
  SP Garzyn
 2. Kacper Kaczmarek
  SP Pępowo
 3. Daniel Robakowski
  SP Pępowo
 4. Emil Krajka; SP Pępowo
 5. Artur Kamieniarz
  SP Pępowo
 6. Damian Leciej
  SP Pępowo

Rocznik 2007 i młodsi

Dziewczyny:

 1. Oliwia Juśkowiak
  SP nr 7 Leszno
 2. Zuzanna Zaremba
  SP Borek
 3. Paulina Nowacka
  SP Pępowo
 4. Paulina Strójwąs
  SP nr 2 Wschowa
 5. Zuzanna Skrzypczak
  SP Garzyn
 6. Karolina Grzelczak
  SP Pępowo

 

Chłopcy:

 1. Fabian Grzymysławski
  SP Pępowo
 2. Jan Waszyński
  SP Pępowo
 3. Dominik Leśniarek
  SP Pępowo
 4. Bartosz Łakomy
  SP nr 2 Wschowa
 5. Nikodem Gruetzmacher
  SP Pępowo
 6. Marcin Kończak
  SP Pępowo

Dnia 4 maja 2018r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 3c z ogniomistrzem z Państwowej Straży Pożarnej w Lubiniu panem Sławomirem Rypieniem – tatą Bartka.

W trakcie spotkania zaproszony gość przybliżył słuchaczom na czym polega praca strażaka, jak należy zachowywać się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku lub pożaru. Przypomniał numery pod jakie mogą dzwonić i jakie informacje przekazać wzywając pomocy. Dzieci uważnie słuchały, a także chętnie dzieliły się wiedzą, którą nabyły w trakcie nauki. Dowiedziały się, że straż pożarna oprócz gaszenia pożarów pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Nasz gość zaprezentował umundurowanie i ekwipunek strażaka. Trzecioklasiści mogli przymierzyć specjalistyczny i jakże ciężki strój, w którym strażacy gaszą pożary. Duże zainteresowanie wywołał pokaz aparatu ODO i sygnalizatora bezruchu. Uczniowie mieli możliwość nauki wiązania węzłów oraz rozwijania węża pożarniczego.

Dzięki spotkaniu z wyjątkowym gościem dzieci utrwaliły sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. Dziękujemy panu Rypieniowi za ciekawą i ważną lekcję. Z okazji święta świętego Floriana – patrona strażaków, które przypadało w dniu naszego spotkania, życzyliśmy wielu sukcesów i dziękowaliśmy za trud i ofiarną służbę.

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

Od dziś obowiązują przepisy RODO

Dnia 21 maja 2018r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Pępowie i w Skoraszewicach uczestniczyli w zorganizowanym przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego turnieju odpadowym z okazji „Dnia bez śmiecenia”. Zmagania miały charakter zawodów sportowych z elementami edukacyjnymi dotyczącymi prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, a w szczególności zasad ich segregacji. Każda z klas miała swojego patrona z Drużyny Segregolandii: klasa 3a – Petunia, klasa 3b – Papa Pier, klasa 3c – Szkłak zielony, klasa 3 SP Skoraszewice – Szkłak biały.

W pierwszej konkurencji uczniowie zaprezentowali stroje odpadowe. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy, ponieważ wszystkie stroje były bardzo kreatywne i pomysłowe. W kolejnych sportowych zmaganiach drużyny strącały „petowe” kręgle, toczyły piłkę z gazety, rzucały odpadem do celu, a w „kartonowej gąsienicy” przekazywały pomiędzy nogami kartonik po chusteczkach higienicznych. Dużo emocji wzbudziło zgniatanie plastikowych butelek na czas przez 3 przedstawicieli poszczególnych grup. Po rywalizacjach sportowych klasy uczestniczyły w Quizie. Przedstawiciel każdej drużyny, po konsultacji z zespołem odpowiadał na pytania dotyczące segregacji odpadów komunalnych.

Na koniec zsumowano punkty – kolorowe plastikowe nakrętki, które drużyny otrzymywały po zakończonych konkurencjach. Chociaż poziom był wyrównany to ostatecznie zwyciężył Szkłak zielony, II miejsce – Szkłak biały, III miejsce – Papa Pier, IV – Petunia.

Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymali drobne upominki. Turniej można uznać za bardzo udany. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

 

W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej wzięli  udział w konkursie pt. "Znam symbole narodowe".    Celem konkursu było popularyzowanie wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły wiedzy o symbolach narodowych oraz budzenie w nich patriotycznych postaw. Zadaniem uczestników konkursu było poprawne uzupełnienie karty konkursowej i wrzucenie jej do skrzynki. Na wykonanie zadań dzieci miały czas od 24 kwietnia do 7 maja 2018 roku. Jury  oceniało merytoryczną zawartość  prac konkursowych oraz ich ortograficzną  poprawność. Spośród 75 kart konkursowych aż 34 zawierały błędy, więc zgodnie z regulaminem konkursu te karty nie brały udziału w losowaniu nagród. Uczestnicy wykazali się świetną znajomością polskich symboli narodowych, natomiast muszą popracować nad ortografią. Poprawnie wypełnione karty wzięły udział w losowaniu nagród. Laureaci otrzymali piękne albumy z serii "Poznaj swój kraj " pod tytułem "Polska moja Ojczyzna".

Nagrody książkowe otrzymali:

- Anna Olejniczak (kl.3c)

- Klaudia Stachowiak (kl.3b)

- Kacper Bzdęga (kl.2a)

- Filip Zjeżdżałka (kl.2a)

- Jonasz Nowacki (kl.2a)

- Cezary Ptak (kl.1a)

- Julia Wojtaszek (kl.1a)

- Wojciech Wyzujak (kl. 1a)

- Wojciech Stefaniak (kl.1a)

- Krystian Beck (kl.1a)

 

W czwartek, 10 maja laureaci konkursu matematycznego dla klas 4 wraz z opiekunami – Panią Katarzyną Grobelną i Panią Marzeną Matysiak wybrali się na wycieczkę do Poznania. Głównym celem wyjazdu była wizyta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Dzięki uprzejmości doktorantki wydziału Matematyki i Informatyki – Pani Barbary Tracz, mogliśmy zwiedzić uczelnię oraz uczestniczyć w warsztatach z programowania robotów Lego. Zajęcia były bardzo ciekawe i pasjonujące. Uczniowie podzieleni na grupy, nauczyli się budować roboty z klocków Lego, następnie wprowadzali algorytmy tak, aby roboty wykonały odpowiednie czynności. Uczniowie byli zachwyceni i bardzo zaangażowani. Dzięki tym zajęciom wzbogacili umiejętność logicznego myślenia, kreatywność oraz wyobraźnię wizualno-przestrzenną. Prowadząca była pod wrażeniem tak grzecznej i gotowej do pracy grupy uczniów. Na zakończenie udaliśmy się do kina. To był dzień pełen wrażeń i cudownych emocji.

   W czwartek, dziesiątego maja uczniowie klasy drugiej i klas trzecich wybrali się  a spektakl teatralny pt. „Przydasie - przygoda niewielka Guzika z Pętelką” w wykonaniu aktorów z Teatru FORM.ART, który odbył się w kinie „Szarotka" w Krobi.

  Bohaterowie sztuki, Antek i Amelka, mieszkają z rodzicami w przytulnym mieszkanku. Niestety, jak to czasem z dziećmi bywa, mają kłopoty z utrzymaniem porządku i wykonywaniem swoich obowiązków. Wolą bawić się, niż odrabiać lekcje, a zamiast sprzątać, wrzucają śmieci do szuflady. Kiedy dzieci idą spać, w ich pokoju pojawiają się Przydasie - małe krasnoludki, które ze śmieci porzuconych przez dzieci budują sobie mieszkanka i fantastyczne wehikuły. Dokańczają prace domowe, przyszywają urwane guziki i wszystko sprzątają.
Dzieci były zachwycone sztuką. Z pewnością każdy z nas chętnie zaprzyjaźni się z takim Przydasiem 😊!

Dwie uczennice klasy 3c Szkoły Podstawowej w Pępowie Anna Adamiak i Maja Roszak 25 kwietnia 2018r. wzięły udział w Międzygminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Nieparcie. Dziewczynki zostały wyłonione w szkolnych eliminacjach konkursu As Ortografii.

W Gostkowie konkurowało 13 trzecioklasistów. Rywalizacja polegała na pisaniu ze słuchu tekstu na temat przyjęcia urodzinowego u Michaliny. Dyktando było trudne, długie, zawierało pułapki językowe. Maja Roszak, uczennica naszej szkoły, zajęła II miejsce. Wszyscy uczestnicy, którzy zmierzyli się z ortografią i interpunkcją, otrzymali pamiątkowy dyplom i drobne upominki. Naszej laureatce wręczono puchar oraz nagrodę.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z ortografią!

16 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „As ortografii” dla klas drugich i trzecich edukacji wczesnoszkolnej. W konkursie wzięło udział 11 uczniów,  w tym 8 z klas trzecich i 3 z klasy drugiej. Treść dyktand nawiązywała do historii Polski w ramach projektu 100 lat Niepodległej. Po trudnych zmaganiach komisja wyłoniła laureatów.

W kategorii klas drugich:

I miejsce zajęła Anastazja Szałata,

II miejsce Iga Ratajczak, 

III miejsce Adam Górski.

W klasach trzecich miejsca uplasowały się następująco:

I miejsce  Maja Roszak z klasy 3c,

II miejsce Anna Adamiak klasa 3c,

III miejsce Marysia Kordekz klasy 3a.

Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

17 kwietnia w holu Gimnazjum nastąpiło rozstrzygnięcie rękodzielniczych konkursów wielkanocnych. Konkurs pt. „Jajo w modnej aranżacji” przeznaczony był dla uczniów gimnazjum natomiast „Koszyczek wielkanocny” skierowany był dla uczniów klas 4 – 7 Szkoły Podstawowej. Miały one na celu rozbudzenie inwencji twórczej naszych uczniów, rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastyczno - technicznych oraz kształtowanie twórczej postawy wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresy Wielkiej Nocy. W konkursie wzięło udział blisko 80 młodych  rękodzielników. Komisja konkursowa w składzie: p. Bernadetta Kaźmierczak, p. Joanna Góźdź, s. Ewa Koczwara i p. Filip Fajfer postanowiła wyróżnić prace, które wykonali następujący uczniowie:  

„Jajo w modnej aranżacji” – Aleksandra Walkowiak, Agnieszka Klemens, Kornelia Domaniecka, Marta Grzonka, Szymon Krystek, Zuzanna Pieprzyk, Jan Konieczny, Zuzanna Kaczmarek, Sara Nalazek i Wojciech Waleński.

„Koszyczek Wielkanocny” – Julia Cieplik, Aleksandra Paluszkiewicz, Bartek Zieliński, Joachim Rydzyński, Dawid Paris, Julia Orzechowska, Natalia Ficek, Maria Kukla, Anna Baranowska, Kacper Bartkowiak, Bartek Linke, Klaudia Chorała i Karina Dudka.

Jak co roku, prace konkursowe zachwyciły Komisję konkursową, która szczególną uwagę zwracała na wkład uczniów w samodzielne wykonanie pracy, pomysłowość i oryginalność wykonania i uwzględnienie motywów wielkanocnych. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców i Samorząd Szkolny a wszyscy, którzy wzięli udział w konkursach poczęstować się mogli słodką przekąską.

Dnia 06.04.2018r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w apelu podsumowującym udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK. W kolejnej edycji wzięło udział 22 uczniów w części zintegrowanej i 10 w części językowej. Konkurs został przeprowadzony 08-09.01.br. W pierwszym dniu olimpiada polegała na rozwiązaniu sprawdzianu zintegrowanego z części ogólnej, zróżnicowanego na poszczególne klasy. Natomiast drugiego dnia test dotyczył języka angielskiego. Każdy sprawdzian składał się z 21 zadań, za które można było zdobyć 210 punktów. Najlepszy wynik w sprawdzianie z języka angielskiego i jednocześnie tytuł laureata zdobyła Julia Kęsy z kl.2a. Na szczególnie wyróżnienie za osiągnięcia wysokich wyników z części językowej zasłużyli: Tymoteusz Kowalik i Iga Ratajczak. Natomiast z części zintegrowanej wyróżnić należy: Lenę Mak z kl.1a, Igę Ratajczak z kl. 2a i Magdalenę Wierzyk z kl. 3c.

Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świętoobchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzinduńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z inicjatywy p. Marioli Szelągowskiej i p. Emilii Tworkowskiej 12 kwietnia uczniowie klas 1b i 2a zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki w Pępowie na spotkanie pt. „Z Andersenem na wesoło”. Prowadzącym spotkanie był p. Jacek Śląski, który przybliżył dzieciom postać H. Ch. Andersena. Uczniowie rozwiązywali zagadki słowne i obrazkowe związane z twórczością pisarza. Pani Emilia Tworkowska przeczytała dzieciom fragment baśni „Calineczka”, którą dzieci wysłuchały z dużą uwagą i w skupieniu. Miłym przerywnikiem spotkania była piosenka „Bajki pana Andersena” przy akompaniamencie gitary. W podziękowaniu za zorganizowanie spotkania uczniowie wręczyli podziękowania p. Jackowi Śląskiemu oraz paniom Marioli Szelągowskiej i Emilii Tworkowskiej. Dzieci otrzymały od organizatorek pamiątkowe zakładki do książek.

Dnia 13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu na laurkę i plakat niepodległościowy. Biorący w nim udział uczniowie zebrali się w holu szkoły, aby odebrać nagrody przyznane im przez komisję konkursową. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy słodką niespodziankę. Nazwiska laureatów zostały zamieszczone we wcześniejszym artykule na stronie szkoły pt. „Niepodległa na plakacie i laurce”.

…A teatr jest po to,            

żeby wszystko było inne niż dotąd.

 Żeby iść do domu w zamyśleniu,

w zachwycie…

(J. Kulmowa)

 

Dnia 10 kwietnia 2018r. uczniowie klas trzecich z opiekunkami paniami A. Olszak, V. Rolnik, B. Kaczmarek oraz M. Galeją pojechali do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl pt.”Kopciuszek”.

Pomimo że baśń ta jest dobrze znana już najmłodszym dzieciom, to adaptacja wg Jewgienija Szwarca wzbudziła duże zainteresowanie. Uczniowie oczarowani byli wspaniałą grą aktorską, barwnymi błyszczącymi kostiumami, zmieniającą się scenografią, efektami specjalnymi. Ogromnym zaskoczeniem było dla nas wszystkich to, że aktorzy pojawiali się w różnych miejscach sali m.in. na balkonie. Publiczność rozśmieszał komizm zarówno słowny jak i sytuacji np. król za każdym razem, gdy coś nie szło po jego myśli, zrzekał się korony.

Wychodząc z teatru mali widzowie przekonali się, że teatr to magiczna przestrzeń, pozwalająca odbyć podróż w czasie i przenieść się w inny świat. Tam warto bywać!

Zdjęcia ze spektaklu

 

W środę 29 marca r. uczniów realizujących nauczanie indywidualne odwiedził zajączek. Dzieci szukały ukrytych koszyków z pysznościami w różnych miejscach naszej szkoły. Radości było co niemiara, gdy znalazły świąteczne prezenty. Dziękujemy za słodkie niespodzianki!

Dnia 5 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 1a i 1b odwiedzili niezwykłe miejsce- Afrykarium położone na terenie Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Kompleks prezentujący ekosystemy wodne i lądowe Afryki otwarto w 2014 roku- jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Rzeczywiście zachwyca rozmachem i  bogactwem nagromadzenia ciekawych okazów egzotycznej fauny i flory. Dzięki pani Bożenie Palczyńskiej (przewodnik po obiekcie) była to interesująca lekcja przyrody blisko natury. Dzieci zachwycił rewelacyjny tunel podwodny, który pozwala obserwować z bardzo bliska mieszkańców odległych mórz. Atrakcjami wycieczki były również karmione hipopotamy, pingwiny, żółwie oraz bujna, wszechobecna zieleń.

 

Dnia 23 marca 2018r. uczniowie klas 1a i 3c wraz z opiekunami Paniami Marzanną Galeją, Bernadetą Kaźmierczak, Beatą Kaczmarek i Arletą Sierszulską zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Pępowie na spotkanie z Panią Agnieszką Tyszką – autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Po nietuzinkowym powitaniu mali czytelnicy wysłuchali fragmentów opowiadań w wykonaniu Pani Agnieszki, rozmawiali na temat źródeł jej twórczych inspiracji. Mieli okazję zadawać pytania i podsuwać oryginalne pomysły kolejnych postaci literackich. Wątkiem przewodnim części warsztatowej spotkania była wiosna. Pisarka była zachwycona   i mile zaskoczona kreatywnością myślenia dzieci. Na koniec uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć książkę z osobistą dedykacją autorki.

Dziękujemy Paniom Marioli Szelągowskiej i Emilii Tworkowskiej za zorganizowanie i zaproszenie nas na spotkanie autorskie. Obcowanie z żywym słowem rozwija u uczniów wyobraźnię, kreatywność i zachęca do czytania.

 

*Notka biograficzna

Agnieszka Tyszka urodziła się w 1968r. w Toruniu – pisarka książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy teatralnych. Jej twórczość prezentowana była w telewizyjnej „Jedyneczce”. W 2005r. otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Róże w garażu”. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Ma trzy córki: Asię, Julę i Melę, które są inspiracją przygód żeńskich bohaterek książek.

Oto tytuły niektórych z nich:

„Zosia z ulicy Kociej”

„Deszczowa zagadka inspektora Nielubca”

„Lato Nieni”

„Kawa dla kota”

„O czym pada śnieg”

„M jak dżem”

„Świat się roi od Marianów”

„Świąteczny Elf”

„Kot Bazyli: koty chodzą własnymi ścieżkami”

„Smażone tablety”

„Wyciskacz do łez”

„Majka”

„Marcysia”

„Dżunia”

Tradycją się stało, że wraz ze zmianą pór roku zmienia się również wygląd naszych szkolnych korytarzy. Wraz z nadejściem wiosny stworzyliśmy wiosenno – świąteczny klimat, zarówno w holu szkoły podstawowej jak i gimnazjum. W kolorowych kącikach można zobaczyć piękne forsycje, krokusy i barwne motyle. Nie brakuje też bocianów i kurek na grzędach oraz barwnych pisanek. Wielkanoc to najradośniejsze święta w roku i najpiękniejsze w obrzędowym kalendarzu chrześcijańskim. W tym czasie, co roku, chętni uczniowie biorą udział w świątecznych konkursach rękodzielniczych organizowanych przez Koło zainteresowań „Złote rączki”. Nie inaczej było tym razem. Uczniowie gimnazjum mieli za zadanie wykonać „Jajko wielkanocne w modnej aranżacji”, natomiast uczniowie szkoły podstawowej mieli stworzyć „Koszyczek wielkanocny”. Wszystkie prace konkursowe znalazły swoje miejsce w kąciku wiosennym w holu szkoły podstawowej. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia tych niepowtarzalnych i wyjątkowych prac, które są dziełem rąk i wyobraźni uczniów. O ostatecznych wynikach konkursu poinformujemy po Świętach.

Wszystkim rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom życzymy Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą i nadzieją, radosnego nastroju i „Wesołego Alleluja”.

Uczniowie klas gimnazjalnych w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowali na lekcjach zajęć technicznych plakaty patriotyczne oraz laurki niepodległościowe, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez nauczycieli techniki. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych oraz budzenie szacunku dla Polaków i ich bohaterskich czynów. Organizując ten konkurs, chciałyśmy zaproponować taką formę uczczenia obchodów tej niezwykłej rocznicy, która sięgałaby do wyobraźni naszych uczniów. Spośród trzydziestu plakatów, wybrano dziesięć najpiękniejszych i najciekawiej zaaranżowanych. O ich wyborze zadecydowało jury w składzie: p. Arleta Adamek, p. Anna Raczkiewicz, p. Lidia Muszyńska, p. Jacek Migdalski, p. Filip Fajfer i p. Leszek Żelazny. Zdaniem jury najpiękniejsze plakaty indywidualnie lub zespołowo przygotowali:

*Maja Kowalkowska, Aleksandra Skrzypczak, Zuzanna Kaczmarek; *Sara Nalazek, Wiktoria Łyszczak; *Jakub Dalibor; *Maciej Dalibor, Dawid Fabianowski, Przemysław Przewoźny; *Wiktoria Mierzyńska, Julia Waleńska, Marzena Kandzierska; *Jagoda Ptak, Karolina Broda, Kinga Kryś; *Marta Grzonka, Agnieszka Klemens, Alicja Woźniak; *Joachim Przybylski, Klaudiusz Sierota, Dominik Klemczak; *Roksana Twardowska; *Wiktoria Stanisławska; *Joanna Wolsztyniak.

Wszystkie plakaty będą wyeksponowane w „przestrzeni publicznej” podczas obchodów Świąt Majowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Pępowie.

By podkreślić, jak ważna jest dla nas „Niepodległa”, przeprowadziłyśmy wśród gimnazjalistów konkurs pod hasłem „Laurka Niepodległościowa”. Najpiękniejsze laurki wykonali:

*Agnieszka Klemens, *Olga Maciejewska, *Dawid Kaczmarek, *Jakub Dalibor, *Aleksandra Skrzypczak, *Marta Grzonka, *Kinga Kryś, *Mikołaj Plackowski, *Maja Kowalkowska.

Wszystkie laurki znalazły swoje miejsce na wystawie w kąciku patriotycznym, tuż przy pokoju nauczycielskim. Autorzy wyróżnionych plakatów i laurek otrzymają nagrody po świętach Bardzo dziękujemy komisji konkursowej, która miała niezwykle trudne zadanie, by spośród wielu prac wybrać te najbardziej oryginalne i pomysłowe. Dziękujemy p. Pawłowi Andrzejewskiemu, który przygotował ze wszystkich plakatów i laurek bogatą fotogalerię.

 

Po długiej zimie wszyscy z utęsknieniem oczekiwaliśmy przyjścia wiosny. Każdego dnia uczniowie obserwowali pogodę i przyrodę. 21 marca uczniowie klas 1-3 i oddziałów 6-latków postanowili na dobre pożegnać zimę i powitać wiosnę. Do szkoły przybyli w dobrych humorach i kolorowych strojach. Punktem kulminacyjnym tego dnia było spalenie marzanny. Z pomocą pana woźnego, marzanny zostały spalone przy głośnych okrzykach „My chcemy wiosny! Precz zimo zła!”

Dnia 22 marca każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klas 1a i 1b odwiedzili ekologiczną oczyszczalnię ścieków pod Pogorzelą. W trakcie wycieczki dzieci przekonały się jak wiele trudu, nakładów pracy i pieniędzy potrzeba, aby uzdatnić zanieczyszczoną przez ludzi wodę. Oprowadzający po obiekcie pan Adam Jarczewski zwrócił się do wszystkich z ważnym apelem: ,,Szanujmy wodę!".

Dnia 20 marca 2018 roku uczniowie klasy 1 a wyruszyli na dłuższy spacer w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Mali obserwatorzy przyrody wytropili pierwsze kwiaty w przydomowych ogródkach, delikatne pąki na drzewach i krzewach, kwitnące bazie i radośnie śpiewające ptaki. Przed wyjściem dzieci zapoznały się z najnowszą piramidą żywienia trafnie odczytując zawarte tam informacje: ruch i racjonalna dieta to podstawy naszego zdrowia. Zwłaszcza wczesną wiosną warto zadbać o dobrą formę, aby korzystać z niej przez dalsze miesiące. Wiosenna ścieżka zdrowia doprowadziła wycieczkowiczów na skraj Pępowa (lokal gastronomiczny przy stacji benzynowej). A tu wspaniała niespodzianka! W ramach współpracy przy realizacji całorocznego programu "Warzywa i owoce w szkole" rodzice przygotowali zdrowe, wiosenne śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Brawa dla Pań: Karoliny Małeckiej, Jolanty Mak i Joanny Wyzujak za pomoc i zaangażowanie. Pierwszoklasistom również należą się pochwały: za ciekawość i bogatą wiedzę przyrodniczą oraz wspaniałe, kulturalne zachowanie podczas wspólnego biesiadowania przy stole. Na słowa wdzięczności zasługuje także Pani Marzanna Galeja - nasza częsta i pomocna opiekunka podczas licznych wyjść i klasowych wycieczek. Teraz czekamy na WIOSNĘ!

Dnia 6 marca 2018 roku w naszej szkole gościł p. Stanisław Sielicki z widowiskiem edukacyjnym „Zabawa- to jest to!”

Przygotowany przez niego program nie tylko bawił uczniów, ale też uczył i integrował.

Dzieci przeniosły się w niesamowitą wędrówkę po świecie. Na przykładzie polskiego serialu o Kargulu i Pawlaku przypomniały sobie bardzo mądre przysłowie „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.

Przez cały czas imprezy uczniom towarzyszył śpiew i słowa dopingujące uczestników konkurencyjnych zmagań: „Nieważne kto wygra, nieważne kto gra, byleby zabawa była na 102!”.

Widowisko bogate w treści edukacyjne przebiegało w gorącej atmosferze, z dużą dozą zabawy i śmiechu.

Jak co roku podczas trwania ferii zimowych, w Szkole Podstawowej w Pępowie odbyły się Mistrzostwa w piłce nożnej halowej. W pierwszym dniu na parkiet wybiegli uczniowie klas IV – VII. W tej kategorii wiekowej uczestniczyło dziewięć zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. Oto klasyfikacja końcowa:

 1. VIIa
 2. Vb
 3. Vc
 4. VIa
 5. VIIb
 6. IVb
 7. IV – Skoraszewice
 8. VIb
 9. IVd

Drugiego dnia turniej rozegrali uczniowie Gimnazjum. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ do sportowych zmagań przystąpiło aż siedem drużyn. Jedną z nich był zespół dziewcząt. Rywalizacja była bardzo zacięta ale wszystko przebiegało w czysto sportowej atmosferze. Tabela końcowa klas gimnazjalnych:

 1. Teletubisie
 2. II B
 3. FC Biegaj
 4. Wilkonice City
 5. Dziewczyny
 6. II A
 7. II C

            Turnieje piłki nożnej halowej podczas ferii odbywają się w Naszej Szkole od kilku lat. Celem rozgrywek jest to, aby dzieci i młodzież miały możliwość aktywnego spędzenia czasu w dni wolne od nauki. Najważniejsza była dobra zabawa i to udało się osiągnąć. Reprezentacje klas po rozgrywkach otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, które wręczyła Dyrektor Szkoły Pani Cyryla Krajka.

Luty, to przede wszystkim miesiąc zabaw karnawałowych. Nie mogło jej więc zabraknąć również w klasach 1-3 edukacji wczesnoszkolnej. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście tego upragnionego dnia. Przeróżne, kolorowe i fantazyjne kostiumy dały dzieciom możliwość wcielenia się w wybraną postać i przeniesienia w świat fantazji. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej, dyskotekowej muzyki, wszystkie dzieci z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Jak zwykle uczniowie bawili się znakomicie. Bal karnawałowy przyniósł im wiele radości i pozwolił wyzwolić naturalną energię i dziecięcy entuzjazm.

Nad oprawą muzyczną czuwał pan Bartek Wojciechowski, któremu składamy ogromne podziękowania.

7 lutego 2018 r.w Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Pępowie odbyła się sesja naukowa z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiegopołączona z otwarciem wystawy poświęconej temu tak ważnemu dla nas wszystkich wydarzeniu, a sprowadzonej do Pępowa z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Uroczystość ta zapoczątkowała w naszej gminie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego. Sesja przygotowana została przez uczniów klasy III a gimnazjum pod kierunkiem p. Mirosławy Bigaj, we współpracy z kołem teatralnym i chórem szkolnym. Zaproszeni goście – członkowie powstałego z inicjatywy wójta p. Stanisława Krysickiego Komitetu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Pępowo oraz uczniowie klas III gimnazjum wysłuchali krótkich referatów  opisujących przebieg zrywu powstańczego (Olga Maciejewska), sylwetki jego  dowódców ( Maja Kowalkowska), rolę kobiet w powstaniu wielkopolskim (Katarzyna Klementowicz)  i udział w nim mieszkańców ziemi pępowskiej (Kamil Przybyłka). Referaty przeplatane były pieśniami patriotycznymii recytacjami wierszy.

Dyrektor szkoły w Pępowie, p. Cyryla Krajka, podziękowała za organizację sesji, a następnie z pomocą wójta gminy Pępowo p. Stanisława Krysickiego wręczyła laureatom konkursu o powstaniu wielkopolskim nagrody książkowe. Po sesji zaproszeni goście obejrzeli wystawę.

Lista laureatów konkursu rocznicowego o powstaniu wielkopolskim

 1. Karolina Paris kl. II a G – 17,5 pkt.
 2. Patryk Biernat kl. VI b – 17 pkt.
 3. Joanna Wolsztyniak kl. II c G – 16,5 pkt.
 4. Karol Dobrosz kl. VII b 16 pkt.

                Maria Fabisiak kl. VI a –  16 pkt.

                Amelia Koncewicz  kl. VI a – 16 pkt.

                Paulina Nowacka  kl. IV a – 16 pkt.

                Roksana Twardowska kl. II c G - 16 pkt.

                Jakub Waszyński  kl. VI b– 16 pkt.

Wyróżnienia   (15,5 pkt.)

            Andżelika Błaszyk kl. IV a

            Piotr Guzikowski kl. VI a

            Natalia Jankowska kl. IV a

            Dawid Kaczmarek kl. III a G

          Marcin Kończak kl. IV a

            Dominika Marciniak kl. VII b

            Sławomir Michalski kl. VII a

            Łukasz Olszak kl. VII b

            Dawid Paris kl. IV a

            Klaudia Rucińska kl. II c G

            Wiktoria Stanisławska kl. II c G

 

                       W konkursie wzięło udział 92 uczniów naszej szkoły

 

klasa

Liczba uczestników

Liczba laureatów

Kl. III a G

Kl. III b G

Kl. II a G

Kl. II b G

Kl. II c G

Kl. VII a

Kl. VII b

KL. VI a

KL. VI b

KL. IV a

Kl. IV d

9

1

12

5

6

9

10

8

11

11

9

1

0

1

0

4

1

2

3

2

5

0

 

            Laureatom gratuluję, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za zaangażowanie

Mirosława Bigaj

 

Pod takim hasłem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów z klas I-III szkół podstawowych. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 48 uczniów.

Celem konkursu było propagowanie zasad zdrowego żywienia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci oraz prowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych mających na celu promowanie produktów rolnych i żywnościowych.

Spośród wszystkich prac komisja konkursowa wybrała prace 3 uczniów, które zostały przesłane do organizatora konkursu. Laureatami w naszej szkole zostali:

Weronika Pawlicka z kl. 1b

Aleksander Grześkowiak z klasy 3a

Anna Adamiak z klasy 3c

Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Wystawę prac uczniów można obejrzeć na drugim piętrze SP.

W grudniu 2017r. uczniowie klas szóstych Oliwia Bogdańska, Kinga Rolnik i Piotr Guzikowski brali udział w konkursie przyrodniczo – ekologicznym.

Został on zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Juliana Tuwima w Kobylinie pod patronatem Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie. Konkurs był na wysokim poziomie, składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie należało rozwiązać test. Następnie trzeba było przeprowadzić dwa eksperymenty i sporządzić wnioski. Jeden z eksperymentów sprawił trudność niemal wszystkim uczestnikom. Trzeci etap przebiegał na ścieżce edukacyjnej, która znajdowała się na zewnątrz budynku szkoły. Były tam tablice z informacjami koniecznymi do rozwiązania krzyżówki dotyczącej zwierząt i roślin leśnych.

Po zakończeniu zmagań umysłowych, gdy komisja sprawdzała nasze prace, zostaliśmy poczęstowani pysznymi kanapkami, ciepłą herbatą i słodyczami. Przed ogłoszeniem wyników uczniowie Technikum Chemicznego z Krotoszyna zaprezentowali pokaz eksperymentów chemicznych.

Nastąpił czas werdyktu, wstrzymując oddech, czekaliśmy na wynik. Tym razem nie zajęliśmy miejsc na podium, ale jesteśmy zadowoleni z udziału w konkursie. Za nasze zmagania zostaliśmy nagrodzeni dyplomami i pendrive'ami.

Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej w Kobylinie, Regionalnemu Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie za zorganizowanie ciekawego konkursu oraz nauczycielom naszej szkoły za to, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Było to dla nas wspaniałe przeżycie, wzbogacone nową wiedzą i nowymi umiejętnościami.

 

   Taki sam tytuł nosi wystawa drzew genealogicznych uczniów klasy 3c, którą można oglądać na drugim piętrze szkolnego korytarza. Autorami tych pięknych prac są dzieci oraz ich rodzice. Korzenie swojej rodziny przedstawili za pomocą różnorodnych technik, które budzą podziw i uznanie nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych tą tematyką.

   Wiersz Jadwigi Jałowiec wkomponowuje się w tematykę wystawy i podkreśla, że każdy z nas jest cząstką wielkiego drzewa wyrosłego na polskiej ziemi.

„ Twoje rodzinne drzewo

wyrasta z ziemi zielonej.

Twoje rodzinne drzewo

wyrasta z ziemi polskiej...

Ty jesteś małą gałązką,

na której listków osiem.”

Przy blasku choinkowych lampek i w świątecznym nastroju przebiegło spotkanie uczestników konkursów bożonarodzeniowych. Wszyscy uczniowie z ciekawością czekali na ogłoszenie decyzji komisji konkursowej, która miała niełatwy wybór, gdyż na konkurs wpłynęły 172 prace. W apelu uczestniczyła p. wice-dyrektor H. Grobelna, która krótko nawiązała do tradycji organizowania konkursów świątecznych w naszej szkole i odczytała nazwiska tegorocznych laureatów

Laureatami w kategorii: „Anioł na choinkę” zostali: Adrian Szymczak, Bartek Nowacki, Bartosz Kołodziejczak, Jakub Rolnik, Kacper Rolnik, Klaudia Nowacka, Lena Działowska, Marcin Stachowiak, Michał Maciołka, Nikodem Kubiak, Nikola Hensel, Weronika Wolniak, Zofia Kuczyńska, Zofia Twardowska i Zuzanna Regulska

Kartki świąteczne wyróżnione przez komisję wykonali: Agnieszka Klemens, Jakub Dalibor, Joachim Przybylski, Klaudiusz Sierota, Marta Grzonka i Wojciech Waleński.

Dyplomy i drzewka choinkowe wszystkim laureatom wręczyła pani wice-dyrektor H.Grobelna. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki –lizaki „gwiazdorki”.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz ich rodzicom za pomoc. Liczymy na Wasz udział w kolejnych konkursach.

Specjalne podziękowania kierujemy dla pana wicedyrektora Pawła Andrzejewskiego za zaprojektowanie i wykonanie dyplomów oraz przygotowanie fotorelacji z podsumowania konkursów a także Komisji Konkursowej w składzie: Kaźmierczak Bernadeta, Katarzyna Grobelna, Anna Ptak, Jolanta Nowacka, Joanna Góźdź, Joanna Grobelna, Barbara Filipowiak, Elżbieta Waleńska, Łucja Piotrowska i Filip Fajfer za zaangażowanie w niełatwy wybór prac konkursowych.

W tym roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych „Jeżyki” i „Misie” wzięły udział we wspólnym kolędowaniu.

W ten wyjątkowy, magiczny czas wprowadzali nas uczniowie poszczególnych klas, śpiewając przygotowaną wcześniej kolędę. Dopełnieniem świątecznej atmosfery była przepiękna scenografia i odświętne stroje wykonawców.

Po skończonych występach, pani dyrektor Hanna Grobelna podziękowała za udany koncert i wręczyła przedstawicielom klas pamiątkowe dyplomy.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom naszej szkoły, uczniom i ich rodzicom wszystkiego, co w życiu najlepsze i najwartościowsze. Niech nowonarodzony Jezus obdarzy Was miłością, zdrowiem i pokojem, rozpromieni wszystkie troski i trudności.

 

„Świąteczny zryw serc” – udział w akcji „Szlachetna Paczka”

         Po raz szósty cała społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania, angażując się w akcję „Szlachetna Paczka”, której tegoroczne hasło brzmiało – „lubię ludzi”. Niezmiennie od lat akcja ta ma na celu pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

            Dzięki ofiarności naszych uczniów i ich rodziców udało nam się zebrać wszystkie potrzebne produkty. Paczki, po misternym zapakowaniu do kartonów, zostały świątecznie udekorowane.

            W sumie zebraliśmy 73 paczki, które czterema samochodami zostały zawiezione do bazy Szlachetnej Paczki w Gostyniu.

Emocje towarzyszące przekazaniu paczek do sztabu co roku są bardzo silne. W sztabie Szlachetnej Paczki przywitali nas wolontariusze, którzy byli zdumieni ilością prezentów. Słuchając ich opowieści o różnych „paczkowych” historiach, wzruszenie udzieliło się wszystkim koordynatorom.

Mamy poczucie dobrze wykonanej misji. Cieszymy się, że dzięki stworzonej przez naszą szkołę „Szlachetnej Paczce” jeszcze jedna rodzina będzie miała spokojne i weselsze Święta Bożego Narodzenia.

Przytaczamy słowa wdzięczności ze strony wolontariuszki opiekującej się obdarowaną przez nas rodziną: Wielkie podziękowania dla młodych ludzi, którzy przygotowali paczkę. Jeśli już teraz umiecie dzielić się dobrem z innymi, to bardzo dobrze wróży Waszej przyszłości. Pamiętajcie, że dobro wraca ze zdwojoną siłą.

Bardzo dziękujemy rodzicom, nauczycielom i przede wszystkim naszym uczniom za okazane serce i otwarcie na potrzeby drugiego człowieka.

Szkolni koordynatorzy akcji Szlachetna Paczka:
Ewa Fabisiak, Alicja Gruetzmacher, Marcin Kaczmarek,
Magdalena Kulińska, Agata Milewska, Lidia Muszyńska, Alicja Olszak

Na holach szkoły panuje już prawdziwie świąteczny klimat a to za sprawą choinek i girland, które jak co roku zostały ubrane w ręcznie wykonane ozdoby. Przygotowali je uczniowie w ramach świątecznego konkursu rękodzielniczego. Niektórym pomagali zaangażowani w sprawy szkoły rodzice. Choinka w holu szkoły podstawowej i zorganizowana przy niej wystawa pełna jest pięknie wykonanych różnorakich aniołków. Pomysłów na ich wykonanie naszym uczniom jak zawsze nie brakowało. Natomiast gimnazjaliści swoją choinkę i girlandę ubrali w bombki wyklejane mchem oraz wykonane z materiału renifery. Przygotowanie wszystkich ozdób trwało ponad miesiąc. Oprócz choinek można też podziwiać wystawę kartek bożonarodzeniowych, oczywiście także robionych ręcznie. W naszej szkole już od lat zaszczepiamy i pielęgnujemy przywiązanie do tradycji świątecznych właśnie poprzez organizowanie konkursów rękodzielniczych. Dzięki wytworom uczniowskich i rodzicielskich rąk, nasza szkoła w każdym przedświątecznym okresie staje się piękniejsza.

Elżbieta Andrzejewska,

Zuzanna Neuhoff - Ley

 

W dniu 8 grudnia 2017 roku klasa 4b wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Andrzejewską, wyjechała do Teatru Muzycznego na spektakl pt. „Madagaskar”. Cały spektakl był bardzo roztańczony i zabawny. Publiczność zarówno ta najmłodsza jak i ta nieco starsza bawiła się znakomicie, reagując niezwykle żywiołowo. Oklaski zrywały się niemal po każdej piosence. Po udanym przedstawieniu udaliśmy się na plac Wolności, gdzie mogliśmy podziwiać stragany jarmarku bożonarodzeniowego, które kusiły nas zapachem pysznego jedzenia a wzrok przyciągały piękne wyroby rękodzielnicze. Wszyscy poczuliśmy magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W drodze powrotnej nie zabrakło wizyty w McDonald`s, gdzie każdy w bogatym menu mógł znaleźć coś dla siebie. Wyjazd do Poznania wzbudził wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i komentarze w autokarze. Wizyta w teatrze rozbudza w nas wrażliwość na sztukę teatralna. Nauczyliśmy się kulturalnego odbioru sztuki. Rozemocjonowani, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy pod budynek szkoły gdzie czekali na nas rodzice. Mamy nadzieję że takie wyjazdy będą częściej organizowane.

Zuzia Rokicka

klasa 4b

Dnia 25 listopada 2017 r. odeszła od nas wspaniała nauczycielka i koleżanka - Ewa Matyla.

Pożegnanie przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie Cyrylę Krajkę:

„Droga Ewo,

Miałaś skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia, a Ty, nie zwlekając,

wybrałaś się w podróż do „krainy wiecznego szczęścia”, gdzie nie ma już bólu i cierpienia.

Całe swoje życie zawodowe, od roku 1984, poświęciłaś naszej pępowskiej szkole.

Bardzo Ci za to dziękuję!

Talent pedagogiczny wykorzystywałaś w pracy z dziećmi i uczniami - tymi młodszymi,

z edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego.

Byłaś dobrym nauczycielem i niezwykle ciepłym wychowawcą.

Zawsze pogodna, uśmiechnięta, zatroskana o wiedzę i dobre wychowanie.

Teraz będą Cię otaczać anioły…

Spoczywaj w pokoju.

Pozostaniesz w naszej pamięci na zawsze.

Dobrych ludzi nigdy się nie zapomina”.

 

Refleksje nauczycieli

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”.

/ks. Jan Twardowski/

Pożegnaliśmy kogoś, kogo znaliśmy, kochaliśmy, szanowaliśmy, z kim przeżyliśmy wiele wspólnych chwil.

Ewa była osobą pełna życia, niezmiernie sympatyczną, o pogodnym usposobieniu, zawsze wesoła i uśmiechnięta, dla każdego miała dobre słowo.

Można powiedzieć, że opuściła nie tylko swoich najbliższych, ale też wcale niemałą gromadę uczniów i dorosłych już wychowanków, którzy cenili jej życzliwość i dobroć. Zawsze z tą samą energią i optymizmem znajdowała czas zarówno dla nas, jak i dla dzieci. Służyła dobrą radą, wspierała, zawsze mogliśmy na niej polegać.

Odeszła od nas osoba wielkiej uczciwości i wrażliwości serca, kochająca swych bliskich i szanująca przyjaciół.

Nie tak się umawiałyśmy, nie tak miało być…

Koleżanki z edukacji wczesnoszkolnej

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II

 

Serdecznie dziękujemy

Rodzicom i Uczniom naszej szkoły za dar czynienia dobra

i przyłączenie się do akcji Szlachetna Paczka.

Dnia 22 listopada w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Pępowie przygotowali apel, aby przybliżyć swoim kolegom informacje zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszym dokumencie określającym prawa najmłodszych.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną o prawach, które im przysługują i obowiązkach, z których muszą się wywiązywać. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też pełne humoru scenki dramowe, obrazujące poszczególne prawa. Całość wzbogacona została teledyskami grupy teatralnej „Łejery” oraz piosenkami wykonanymi przez naszych uczniów.

Była to nietypowa lekcja wychowawcza, która wzbogaciła wiedzę uczniów na temat ich praw i obowiązków.

Ponadto montaż słowno – muzyczny został zaprezentowany uczniom ze Szkoły Podstawowej w Skoraszewicach.                                               

Dziękujemy p. Leszkowi Żelaznemu za pomoc w przygotowaniu oprawy muzycznej  oraz p. Alicji Skowrońskiej za przygotowanie dekoracji.

Do akcji przystąpiliśmy kolejny już raz. W kilka dni zgromadziliśmy wiele prezentów!
 
Rodzina, którą wspieraliśmy w akcji SZLACHETNA PACZKA, musiała przygotować naprawdę dużo miejsca, by pomieścić nasze podarunki.

W piątek wszystkie paczki zostały spakowane po to, aby już w sobotę mogły trafić prosto do magazyny Szlachetnej Paczki w Gostyniu, a następnie do mieszkania Pana Damiana, córki Marysi i syna Filipa.

Lista potrzeb była długa, ale bez problemu wypełniliśmy ją ze sporą nawiązką. Zebraliśmy żywność, środki chemiczne, artykuły papiernicze, słodycze, zabawki, odzież, pościele, farbę i ręczniki. Czyli wszystko to, co pozwoli przeżyć wspaniałe Święta rodzinie Pan Damiana.

Wraz z Panią wolontariusz oraz Panem Damianem i jego rodziną pragnę z całego serca podziękować rodzicom Oddziałów Przedszkolnych w Pępowie i nauczycielom, którzy zaangażowali się w akcji Szlachetnej Paczki.

W Szlachetnej Paczce chcemy pomagać tak, aby ludzie sami radzili sobie w życiu. Dziękujemy, że robicie to razem z nami!!!

W Komendzie Powiatowej  Policji w Gostyniu 28.11.2017r. odbyła się inauguracja ,,Elementarza bezpieczeństwa”.  Przy jego tworzeniu wykorzystano prace laureatów konkursu plastycznego pt.,,Zawsze bezpiecznie”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas I-III powiatu gostyńskiego. Z naszej szkoły w ,,Elementarzu bezpieczeństwa” umieszczono  wyróżnione prace Antoniego Sadowskiego z kl. II a i Mai Roszak z klasy III c. Na spotkanie w KPP zaproszeni zostali laureaci konkursu i ich rodzice. Autorzy najlepszych prac otrzymali upominki i nagrody rzeczowe. Gratulujemy!

Dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej i sześciolatki z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny skorzystały z mikołajkowego zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury w Pępowie. Tym razem było to przedstawienie w wykonaniu aktorów z Krakowa pt. ,,Za pasem Święta, a ktoś majstruje przy prezentach”. Było to wesoły spektakl, który wprowadził dzieci w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych „Jeżyki” i „Misie” wzięli udział w konkursie mikołajkowym, którego celem było wykonanie konstrukcji ciekawego wizualnie robota, który będzie Robomikołajem. Celem projektu była przede wszystkim popularyzacja nauk ścisłych takich jak: matematyka, fizyka, robotyka, informatyka wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Nagrodą za zajęcie miejsca I-VIII będą mikołajkowe warsztaty robotyki. Najciekawsze prace zostaną opublikowane na stronie: www.twojrobot.pl/gostyn oraz na profilu facebook: facebook.com/TwojRobotGostyn. Przedstawiamy zdjęcia ośmiu pomysłowo wykonanych przez naszych uczniów Robomikołajów.

9 listopada 2017 r. odbyła się kolejna wycieczka edukacyjna do Rogalina i Poznania. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie pałacu w Rogalinie, gdzie historię rodziny Raczyńskich usłyszeliśmy z audiobooków. W pałacu znajdują się pamiątki tej rodziny. Można było podziwiać salony, sypialnie, bibliotekę, gabinet londyński, powozownię oraz galerię obrazów. Następnie udaliśmy się do Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, w których odbywały się ciekawe zajęcia. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Rogala. Na samym początku zostaliśmy zapoznani z historią budynku, w którym znajduje się muzeum, a następnie zostaliśmy ubrani w odpowiednie czapki i byliśmy gotowi do wypiekania rogali. Pobyt w muzeum został uświetniony gwarą wielkopolską. Nie są nam obce takie określenia, jak: mela, szczun, munka, pyry, katana, kociamber, knipa, bejmy, klapioki, słodkie, ślip, mycka, fana, kejter, rayna, bryle itd. Dokonaliśmy również degustacji pysznych rogali świętomarcińskich oraz otrzymaliśmy Certyfikaty Rogalowego Czeladnika, które każdej Meli i Szczunowi nakazują: „Farynę i młodzie szanować, jak Święty Marcin z potrzebującym podzielić się; cnót akuratności przestrzegać i pyszne rogale na całym świecie sławić.” W drodze powrotnej do domu nie mogło się obejść bez wizyty w restauracji McDonald’s. Do Pępowa wróciliśmy rozśpiewanym autobusem. Wycieczka nam się bardzo podobała i mamy nadzieję, że będzie więcej takich wyjazdów, w których chętnie weźmiemy udział.

Uczniowie klasy 2a i 3b zostali zaproszeni do Biblioteki Gminnej w Pępowie, gdzie uczestniczyli w spotkaniu z pisarzem, podróżnikiem i redaktorem p. Łukaszem Wierzbickim. Jest on m. in..autorem książek dla dzieci takich jak: „Dziadek niedźwiadek”, „Afryka Kazika”, „Machiną przez Chiny” .

W spotkaniu pt. „Afryka dzika” pan Wierzbicki przybliżył dzieciom postać poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka i  historię jego pięcioletniej podróży po Afryce, a także  opowiedział o swojej wyprawie  jego śladami. Opowieść ilustrowana była prezentacją multimedialną, barwnymi ilustracjami, zdjęciami, zagadkami i anegdotami. Ponadto pisarz zachęcał dzieci do poszukiwania przygód, realizowania swoich marzeń oraz poznawania historii poprzez czytanie książek podróżniczych. Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące.

 10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się poranek patriotyczny z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu obowiązywał strój galowy przyozdobiony kotylionami narodowymi.
 Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski. Zaprezentowali pieśni o tematyce niepodległościowej. Widzowie zgromadzeni na uroczystości mogli również obejrzeć prezentację dotyczącą odwagi i męstwa naszych żołnierzy. Widowisko wprowadzało w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W sumie odbyło się pięć piętnastominutowych apeli. Podczas jednego z nich mieliśmy zaszczyt gościć Panią dyrektor Cyrylę Krajkę, która wygłosiła krótką przemowę. Zachęcała wszystkich zebranych do udziału w głównych obchodach, które odbyły się w sobotę tj. 11 listopada 2017 roku. Wszyscy z zainteresowaniem i w skupieniu słuchali tej szczególnej lekcji historii. 
Katarzyna Klementowicz, Olga Maciejewska

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziały 6- latków wraz z nauczycielami upamiętnili 11 listopada patriotycznym happeningiem ulicami Pępowa. Chcieli mieszkańcom wioski przypomnieć o jutrzejszym święcie naszej Ojczyzny i podarować biało – czerwoną chorągiewkę. Uczniowie odwiedzili urzędy, zakłady pracy, sklepy, a napotkanym przechodniom wręczali małe, biało – czerwone flagi. Happening został bardzo pozytywnie odebrany przez lokalną społeczność. Ludzie uśmiechali się, z ochotą przyjmowali chorągiewki i dziękowali za lekcję patriotyzmu małym Polakom. Dziękujemy naszym strażakom- p. Grzegorzowi Wabińskiemu i p. Marcinowi Kaczmarkowi za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.

30 i 31 października odbył się w naszej szkole konkurs SYNAPSIK MEN- sesja jesienna. Do konkursu przystąpili uczniowie klasy drugiej i klas trzecich. Konkurs ma charakter ogólnopolski, stanowi ciekawe uzupełnienie zajęć oraz stanowi cenną informację zwrotną, zarówno dla nauczycieli jak i uczniów, o aktualnym poziomie wiedzy uczestników. Testy konkursowe dla poszczególnych klas są przygotowywane przez zespół ekspertów w oparciu o obowiązującą podstawę programową. Przy ich tworzeniu autorzy bazują na wszystkich dostępnych i wykorzystywanych w szkołach podręcznikach wiodących wydawnictw na rynku. Wyniki konkursu będą znane w grudniu.

"Idźmy naprzód z nadzieją" - to motto przewodniczyło uczniom naszej szkoły, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w zbiórkę publiczną na wsparcie programu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin. Ogólnopolska akcja organizowana jest przez: Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która zajmuje się propagowaniem nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wspieraniem określonych przedsięwzięć społecznych. 

W niedzielę 08.10.2017 roku wyszliśmy na ulice naszych wiosek aby kwestować na rzecz funduszu stypendialnego.  Chęć pomocy, która nam towarzyszyła przyczyniła  się do zebrania łącznej kwoty 6674,26 zł. Ta inicjatywa jest dobrym fundamentem w budowaniu wewnętrznej wrażliwości i empatii wśród młodych ludzi. Z całego serca pragniemy podziękować wszystkim ofiarodawcom oraz wolontariuszom, którzy z radością postanowili podjąć się tego zadania. 

„Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”                                           Św. Jan Paweł II

 

                                                                                   Agnieszka Klemens klasa IIIb/G

Dnia 19 października 2017 roku trzech gimnazjalistów z naszej szkoły wzięło udział w IV edycji konkursu kulinarnego, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli - Pogorzelski Mastecheff. Do konkursu w sumie przystąpiło 8 zespołów, które reprezentowały poszczególne gimnazja z powiatu gostyńskiego. Wszystko to miało miejsce restauracji Impresja w Borku Wielkpoloskim. Nasze gimnazjum reprezentowali: Katarzyna Klementowicz, Aleksandra Skrzypczak i Szymon Krystek. Tam pod czujnym okiem pracowników, dbających o bezpieczeństwo i służących fachową poradą, zawodnicy zmagali się z kulinarnymi zadaniami. Nasza szkoła na przystawkę wylosowała sałatkę z kalafiorem, jako danie główne sakiewki z kopytkami, a na deser torcik waflowy z masą kajmakową. Wszystkie potrawy przygotowywane były pod okiem kucharzy, pracujących w tej restauracji. Na przygotowanie dań zespoły miały 3 godziny. Dla gimnazjalistów udział w tym konkursie było szansą na sprawdzenie swoich umiejętności i realizowanie pasji. Następnie drużyny prezentowały przygotowane potrawy na pięknie nakrytych i udekorowanych stołach według swych własnych pomysłów. Zmaganiom tym przyglądał się gość specjalny, a zarazem jeden z jurorów; Mateusz Biernat – uczestnik drugiej edycji programu „MasterChef Junior, emitowanego w TVN. Dodatkowo odbywał się pokaz fitnessu. Wszystko było przepyszne, trudno było oderwać wzrok od tych smakoszy. Ostatecznie najwyższe noty otrzymała drużyna z Zimnowody, drugie z Borku Wielkopolskiego, a trzecie z Pogorzeli. Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie. Mimo, że nie znalazło się dla nas miejsce na podium, było to niesamowite przeżycie, które zapamiętamy na długo. To był ogromny zaszczyt móc gotować w jednej z najlepszych restauracji w naszym regionie. Było to niesamowite przeżycie, które zapamiętam na długo. Mogliśmy sprawdzić się w swoich umiejętnościach, a oprócz tego świetnie się bawić. Wszyscy byli uśmiechnięci. Nie było między nami żadnej rywalizacji. Wiadomo, że każdy chciał się pokazać z jak najlepszej strony, ale połączyła nas więź szczególna, która sprawiła,  że czuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Bardzo chcielibyśmy przeżyć to raz jeszcze. 

Kasia Klementowicz  IIIA G

 

Dnia 19 października 2017 r. odbył się konkurs kulinarny Pogorzelski Mastecheff. Była to już IV edycja organizowana w Borku Wielkopolskim. Wraz z moimi dwoma rówieśnikami zostaliśmy wytypowani przez naszą nauczycielkę zajęć technicznych Panią Elżbietę Andrzejewską. Nasze przygotowania rozpoczęły się znacznie wcześniej. Wraz z Kasią i Szymonem zrobiliśmy próbę generalną, której skutkiem były pyszne naleśniki. Na konkurs pojechaliśmy w czwartek o godzinie 800 w świetnych humorach. Po kilkunastu minutach byliśmy już w restauracji Impresja. Ubrani w piękne, jesienne fartuszki wkroczyliśmy na sale, gdzie powitali nas inny uczestnicy. Nadszedł czas losowania stolików i potraw. Wylosowaliśmy stolik nr7 oraz niełatwe potrawy do przygotowania. Jako danie główne mieliśmy wykonać sakiewki z mozzarellą z kopytkami, na przystawkę sałatkę z kalafiorem, a na deser torcik waflowy. Na przygotowanie mieliśmy 3 godziny. Najpierw zabraliśmy się za sałatkę z kalafiorem. Kucharze z restauracji bardzo nam pomagali i dawali cenne rady. Nadszedł czas przygotowania dania głównego. Podzieliliśmy się zadaniami. Wszyscy staraliśmy się, aby dania były jak najsmaczniejsze. Po przygotowaniu wszystkich dań zajęliśmy się ich dekoracją. Ważne było, aby potrawy były pyszne i kusiły wzrok. Po przygotowaniu wszystkich dań, nadszedł czas posprzątania stanowiska pracy i nakrycia stołu tak, by jak najlepiej wyeksponować przygotowane przez nas pyszności. Naszym motywem była jesień, dlatego na stole znalazły się kolorowe, flizelinowe liście oraz jelonki ręcznie robione z drewna. Całość wyglądała świetne. Mimo wielu starań i chęci nie znaleźliśmy się na podium. Jednak cieszyliśmy się, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę w powiatowym konkursie. Zdobyliśmy cenne doświadczenie i przeżyliśmy świetną przygodę kulinarną.

Aleksandra Skrzypczak III A G

 

Dnia 19 października wybraliśmy się na konkurs kulinarny pt. Pogorzelski Mastecheff. Po przyjeździe na miejsce wylosowaliśmy numer stanowiska oraz przystąpiliśmy do losowania przepisów. Nasze dania były trudne do wykonania, ale bardzo efektowne.  Cała zabawa odbywała się w atmosferze fair play. Klimat był przyjemny a zabawa wyśmienita. Szkoda, że nie udało nam się wygrać, lecz najważniejsza była dobra zabawa. Moim zdanie był to jeden z lepszych konkursów na których byłem w życiu.

Szymon Krystek III B G

Turniej piłkarski odbył się 21.10.2017 we Wrocławiu pod nazwą Zdolny Śląsk 2009. Organizatorem była Akademia Piłkarska OLYMPIC . Były 24 drużyny  podzielone na 4 grupy, a w każdej grupie po 6 drużyn. Z każdej grupy awansowało po 1 drużynie plus 2 z drugiego miejsca z największą liczbą punktów. Do finału awansowały Polonia Trzebnica, Olympic Wrocław 1, Zagłębie Lubin, AP Śląsk Wrocław 1, AP Śląsk 2, KA 4 resPect. Wszystkie drużyny grały między sobą. Zwycięska drużyna to ŚLĄSK WROCŁAW, a  nasza drużyna KA 4 resPect jako jedyna z Wielkopolski zajęła 4 miejsce. To właśnie  ta drużyna została nazwana Czarnym Koniem tych rozgrywek.  W turnieju wybrano najlepszego strzelca, zawodnika i bramkarza. Najlepszym bramkarzem okazał się Mateusz Rolnik z KA 4 resPect. W skład drużyny wchodzą chłopcy z klas I-III: OSKAR OKRĘT, ALEKSANDER GRZEŚKOWIAK, BARTOSZ KRZYŻOSIAK,  NIKODEM GRUETZMACHER i  kapitan zespołu  MATEUSZ ROLNIK oraz chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Krobi. Grupę trenuje Marek Józefiak. Turniej uważamy za udany, ponieważ były bardzo mocne drużyny z którymi mogliśmy się zmierzyć. Medal był blisko, lecz zabrakło szczęścia i jednego punktu. Chłopacy zrobili duże wrażenie na innych trenerach i są oni bardzo zainteresowani ich obecnością na swoich turniejach. Byli pod wrażeniem, że drużyna z tak małej miejscowości zaszła aż tak daleko.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy pani Magdalenie Rolnik - mamie Mateusza za obszerne sprawozdanie z turnieju.
 
 

W środę 11 października 2017 r. uczniowie klas I-III oraz oddziały sześciolatków uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z KPP w Gostyniu. Do szkoły przyjechali st. asp. Monika Curyk i asp. szt. Jarosław Godniak. W każdej klasie przeprowadzili pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, zagrożeń ze strony osób nieznanych oraz jak zachować się kiedy zaatakuje pies. Dzieci szczegółowo pytały o pracę policjanta. Miały również okazję zapoznać się z wyposażeniem radiowozu. Wiedzy i umiejętności jak zachować się różnych sytuacjach nigdy nie za wiele, dlatego liczymy na częstsze odwiedziny państwa policjantów.

We wtorek, 26 września uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami wybrali się do leśniczówki w Karcu. Pan leśniczy Maciej Kubas oprowadził uczniów interesującą ścieżką edukacyjną. Dzieci miały okazję zobaczyć i usłyszeć wiele ciekawych informacji dotyczących leśnej przyrody i zamieszkujących tam zwierząt. Rozpoznawały gatunki drzew, wsłuchiwały się w odgłosy lasu. W trakcie wędrówki leśną ścieżką trzecioklasiści mieli okazję również obejrzeć wiele gatunków grzybów, zarówno tych jadalnych, jaki i tych trujących. Poznali również pana pilarza, który opowiedział im o swojej pracy. Atrakcją okazała się górka, z której można było zbiegać i wspinać się. Po wyczerpującym spacerze, piekliśmy kiełbaski na grillu. Wszyscy zajadali się ze smakiem. Uczniowie bardzo aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Wielkim przeżyciem był przejazd pociągiem. Większość z uczestników wycieczki miała okazję jechać szynobusem po raz pierwszy.

 

W słoneczny czwartek, 28 września 2017 r. dzieci z klasy 1a wyruszyły do pobliskiego lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak nowej pory roku- jesieni. Podróż była niezwykła, ponieważ środkiem leśnego transporty był wóz myśliwski z Nadleśnictwa w Piaskach. W trakcie wycieczki dzieci utrwaliły swoją wiedzę na temat drzew iglastych i liściastych, dokonały wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych. Odwiedziły też rezerwaty przyrody i leśne stołówki. Był oczywiście czas na relaks- wspólne zabawy i posiłek przy ognisku. Dziękuję serdecznie Państwu Marlenie i Adamowi Jarczewskim za pomoc organizacyjną i logistyczną naszego wyjazdu.

Już od kilku dni w holu naszej szkoły można oglądać jesienną wystawę. Podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczyna ona cykl wystaw promujących rękodzieło i dbałość o estetyczny wygląd otoczenia. Rodziców, uczniów i licznych gości naszej szkoły już od progu witają: przemiłe jelonki przy paśnikach, wesołe wrony, jarzębinowe drzewa, dynie z materiału oraz wiele innych darów naszej pięknej, polskiej jesieni.

Dziękujemy za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia dzieciom, rodzicom oraz niezastąpionym panom woźnym.

Elżbieta Andrzejewska

Zuzanna Neuhoff-Ley

21 września br. grupa uczniów z klas 4 - 6 wraz z opiekunami udała się na XXIII Festyn Archeologiczny do Biskupina. Tegoroczna edycja imprezy odbywała się pod hasłem

„Bogowie wojny”, a jej bohaterami byli wojownicy i ich boscy opiekunowie.

Uczniowie obejrzeli tam dawne uzbrojenie, sposoby walki oraz poznali sferę duchową i światopoglądową dawnych wojowników. Wzięli również udział w inscenizacji bitwy między legionami rzymskimi, a barbarzyńską armią Daków.

Następnie w wojskowych obozach poznali uzbrojenie dawnych wojowników, a w poszczególnych chatach tajniki starego rzemiosła.

W drodze powrotnej młodzież zwiedziła katedrę w Gnieźnie, ze szczególnym uwzględnieniem Drzwi Gnieźnieńskich. Na zakończenie spojrzeli na panoramę miasta z tarasu widokowego katedry.

Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki i pogody, wrócili do swoich domów.