"Przez trzy kacety"

15 maja br. odbyło się się spotkanie z Panem Piotrem Firkowskim, synem Mirosława Firkowskiego, który podczas II wony światowej przebywał w trzech obozach koncentracyjnych. Swoje wystąpienie rozpoczął od słów: " To nie legenda, to fakty, o nich nie wolno zapomnieć". Nasz gość odziedziczył historię, którą przekazuje kolejnym pokoleniom.
"Mirosław Firkowski miał 17 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Szybko zaangażował się w walkę z okupantem podejmując działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej. W latach 1941-1943 przebywał w obozie Auschwitz, skąd później trafił do obozów w Neuengamme i Bergen-Belsen. Swoje przeżycia spisał w książce "Przez trzy kacety", która jest tragicznym, ale niestety prawdziwym opisem cierpienia, nieludzkiej pracy, chorób, głodu i wielu innych przeciwności losu, z którymi dzień po dniu musieli zmagać się więźniowie.
W 2005 r. w uznaniu wybitnych zasług w upamiętnianiu historii i prawdy o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Mirosław Firkowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski".
Żródło: http://www.fanklubcichociemni.pl

©2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free