Grunt to dobre wychowanie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pępowie przystąpili do udziału w XXIII edycji konkursu "Szkoła dobrego wychowania”. Celem konkursu  organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie jest zapoznanie dzieci ze standardami dobrego wychowania oraz wskazywanie jaki ma ono wpływ na codzienne życie, jak i relacje rówieśnicze. Na wykonanie poszczególnych zdań przewidzianych w regulaminie konkursu szkoła ma czas do 20 maja 2019 roku. Pod koniec listopada powstał nasz wewnętrzny harmonogram  prac i  już od grudnia trwa edukacyjna  przygoda ze "Szkołą dobrego wychowania”.

W świetlicy szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia i pogadanki na temat "Jestem grzeczny i nie wstydzę się swojego zachowania”. Dzieci oglądały filmy promujące odpowiednie zachowanie w różnych sytuacjach życiowych , słuchały lektury autorstwa Grażyny Herbst  "Dobre maniery czyli savoir-vivre dla dzieci”, brały udział w dyskusjach i odgrywały scenki rodzajowe ilustrujące  znajomość poznawanych reguł. 

Dnia 13 grudnia 2018 roku wszyscy uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli   w warsztatach  przygotowanych przez Małopolskie Centrum Edukacji z Krakowa. Prowadzący je trener Tomasz Wojtysiak rozmawiał z dziećmi na temat  agresji i przemocy słownej. "Moje słowa świadczą o mnie i nie ranią innych”- to motto warsztatowego spotkania. Dzieci uczyły się jak za pomocą słów i odpowiedniego zachowania nawiązywać  prawidłowe relacje z rówieśnikami i osobami dorosłymi.

W przedświąteczną środę, 19 grudnia 2018 roku, Agnieszka Waleńska (pani odbywająca praktykę przygotowującą do zawodu nauczycielskiego i jednocześnie animatorka czasu wolnego dzieci) przeprowadziła dla uczniów klasy 2a zajęcia pt. "Savoir- vivre na co dzień”. Podczas niecodziennych lekcji omówione zostały różne aspekty dobrego wychowania: kulturalna rozmowa, odpowiedni wygląd, używanie właściwych słów, wzajemna życzliwość i szacunek. Tuż przed rodzinnymi spotkaniami z okazji Bożego Narodzenia Pani Agnieszka w części warsztatowej spotkania szczególną uwagę zwróciła na etykietę przy stole. Zajęcia zostaną przeprowadzone dla wszystkich uczniów klas I-III po uprzednim uzgodnieniu terminów z Wychowawczyniami.

Dnia 20 grudnia 2018 roku  dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych sześciolatków przygotowały  koncert  piosenek pt. "To już są Święta…”. Każda grupa zaprezentowała wybrany przez siebie utwór. Po koncercie dzieci odwiedził  Święty Mikołaj z listem i specjalną przesyłką ze "Szkoły dobrego wychowania” z Warszawy. 

Oto treść listu:

               Warszawa, 20.12.2018 r.                  

Drogie Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pępowie!

 

   Niezmiernie ucieszyła mnie wiadomość, że oprócz swoich codziennych obowiązków szkolnych podjęłyście dodatkowe wyzwanie uczestnictwa  w zajęciach "Szkoły dobrego wychowania”.

     Grzeczność to bardzo użyteczna umiejętność. Wszyscy chętniej przebywają w towarzystwie kogoś, kto wie, jak należy się zachować i darzą taką osobę sympatią i szacunkiem. Warto zatem wiedzieć, jakie zachowania uważane są za grzeczne, czyli uprzejme, a które świadczą o braku kultury osobistej. Pomoże Wam w tym "Szkoła dobrego wychowania”!

    Ponieważ zbliżają się Święta Bożego Narodzenia mam dla Was w prezencie magiczne słowa, bardzo ważne słowa: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ BARDZO, PRZEPRASZAM, CZEŚĆ, CZY MOŻNA?, POMOŻESZ MI?. Używajcie ich chętnie i często. Umieśćcie je, proszę, w widocznym miejscu (na przykład na drzwiach Waszej sali lekcyjnej). Okazujcie wszystkim szacunek i życzliwość. Pamiętajcie - bądźcie uprzejmi, a świat będzie piękniejszy. Przeczytałem o tym na Waszej gazetce szkolnej i w pełni się z tym zgadzam.

     Pozdrawiam Wszystkich serdecznie, życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych wśród najbliższych!

Wasz dobrze wychowany Święty Mikołaj

 

 

PS Szczerze zachęcam do udziału w dalszych zajęciach i konkursach "Szkoły dobrego wychowania”. Warto!

Po odczytaniu listu Mikołaj wręczył przedstawicielom poszczególnych klas "magiczne słowa” i zachęcał do udziału w dalszych przedsięwzięciach programu propagującego zasady savoir- vivre w szkole i codziennym życiu. Dziękuję przedstawicielom  Samorządu Uczniowskiego za zaangażowanie i aktywne włączenie się w realizację zadań "Szkoły dobrego wychowania”.

Arleta Sierszulska

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free