Talerz Zdrowia

Talerz Zdrowia był głównym tematem spotkania uczniów klasy 2a z higienistką szkolną- Panią Jolantą Nowacką, w dniu 5.10.2018r. Drugoklasiści chętnie uczestniczą w różnorodnych programach i konkursach propagujących zdrowy styl życia, doskonale znają Piramidę Żywieniową oraz starają się przestrzegać zawartych w niej zaleceń. W ciągu ponad 20 lat swojego istnienia Piramida Żywieniowa była wielokrotnie modyfikowana. Nadal obowiązuje, ale obok niej pojawiła się nowość - Talerz Zdrowia. Na tym talerzu jak na dłoni widać, czego i ile powinniśmy zjeść. Opracowali go amerykańscy naukowcy z Harvard School of Public Health. A dzieciom z klasy 2a przedstawiła Pani Jola podczas interesującego, edukacyjnego spotkania.

W trakcie zajęć Pani Nowacka przypomniała wszystkim, że najważniejsza jest aktywność fizyczna (ona też jest podstawą piramidy zdrowego żywienia) i picie minimum 2 litrów płynów dziennie. Do bilansu płynów wlicza się ten zawarty na przykład w owocach i warzywach. Talerz podzielony został na sześć części, w każdej jest inna grupa produktów. Łatwo odczytać, ile dana grupa powinna zajmować miejsca na talerzu w czasie jednego posiłku albo jaką część ma stanowić w bilansie żywieniowym każdego dnia. Co ciekawe, wielkość tego talerza nie jest określona, ważne jest zachowanie pokazanych na nim proporcji. Po części teoretycznej nastąpiła  atrakcyjna dla dzieci część praktyczna. Korzystając ze zdobytej wiedzy uczniowie stworzyli (za pomocą przygotowanych przez Panią higienistkę rekwizytów) własny Talerz Zdrowia. Był również czas na aktywność fizyczną. Dziękujemy Pani Jolancie Nowackiej za bardzo ciekawe spotkanie.

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free