7 grudnia 2017r. rozstrzygnięto konkurs na ozdobę choinkową – bombkę. Celem konkursu było nawiązanie do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, jak również rozwijanie wśród dzieci twórczych zainteresowań, wyobraźni i fantazji. Dzieci wraz z rodzicami bardzo chętnie zaangażowały się do udziału w konkursie. Wszyscy przynieśli piękne, oryginalne i ciekawe bombki, które wykonali wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę w postaci świątecznego notesika i ołówka z gumką.

 

W miesiącu listopadzie do sześciolatków zawitali niezwykli goście. Najpierw postacie z różnych bajek.

Następnie w ramach akcji "NAUCZYCIELE DZIECIOM" gościliśmy: panią wicedyrektor Hannę Grobelną, która przeczytała dzieciom baśń pt. "MAŁA SYRENKA" oraz panią Arletę Adamek, która czytając przybliżyła sześciolatkom piękną baśń "NOWE SZATY CESARZA", a także panią pedagog – Agatę Milewską, która zapoznała  dzieci z baśnią pt. "Świniopas".

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta pana fotografa - Radosława Ratajczaka. Zapoznał przedszkolaków ze współczesnymi sposobami robienia zdjęć. Z różnymi aparatami fotograficznymi oraz z innym sprzętem wykorzystywanym przez fotografa np. statyw, lampa błyskowa. Wyróżnił różne rodzaje zdjęć, np. okolicznościowe, portretowe, rodzinne, pejzaże. Jednak największą atrakcją dla dzieci była zabawa badawcza pt. "Robimy zdjęcia". Pan fotograf pokazał jak należy prawidłowo wykonać zdjęcie. Następnie dzieci dobrały się parami i wykonały sobie nawzajem zdjęcie. Na koniec zrobiliśmy wspólną fotografię. Każdy uczestnik zabawy otrzymał w prezencie od pana Ratajczaka zrobione przez siebie zdjęcie oraz zdjęcie całej grupy.

Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych oraz właściwego zachowania się na terenach kolejowych w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Obejrzały ciekawy film edukacyjny, poznały znaki drogowe, które umieszczane są przy przejazdach. Otrzymały kolorowankę dla dzieci w wieku przedszkolnym pt. „Kolejowa przygoda Piotrusia”. Dzięki prostej formule, oprócz kolorowanek i towarzyszącej im historii Piotrusia, dzieci uczą się właściwych zasad i postaw gwarantujących bezpieczne przebywanie na terenie kolejowym. 

"Misie" i "Jeżyki" brały również udział w audycji edukacyjno-muzycznej pt. "Indiańskie magiczne Andy". Wysłuchały muzyki granej na różnych nietypowych instrumentach. Zapoznały się z historią powstawania instrumentów oraz ze strojami Indian, które zmieniały się na przestrzeni lat.

 

"Misie" i "Jeżyki" brały aktywny udział w Happeningu ulicznym z okazji Święta Niepodległości.

Dzieci pamiętały o obchodach ŚWIATOWEGO DNIA MISIA przynosząc do przedszkola swoją ulubioną PRZYTULANKĘ.

Sześciolatki uczestniczyły w przedstawieniu pt."KLASOWY KRASNAL", przygotowując z pomocą swoich pań czerwone czapeczki, a także w apelu podsumowującym konkurs plastyczny pt. "BARWY JESIENI" zdobywając liczne wyróżnienia.

26.11.2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury dziesięcioro dzieci z naszego przedszkola zaprezentowało swój talent muzyczny, biorąc udział w konkursie pt. „Śpiewać każdy może”. Z grupy Biedronek pani Jolanty Urbańskiej najodważniejszy okazał się Tobiasz Ciążyński. W grupie starszaków: Żabek i Pszczółek pod przewodnictwem Pani Anity Basty oraz pani Agaty Norman przedszkolaki najchętniej śpiewały takie piosenki jak: ,,Ogórek wąsaty”, ,,Zuzia – lalka nieduża”, ,,Pieski małe dwa”, , „Mała smutna królewna”, „Kundel Bury”. Do osób występujących należały: Nicola Norman, Aleksander Szymański, Maja Jankowska, Julia Chlebowska, Magdalena Maćkowiak, Natalia Waleńska, Ania Krzyżosiak, Kalina Stachowiak oraz Mateusz Stelmaszyński. Po występie każdy przedszkolak został nagrodzony.

Pragnę złożyć gorące podziękowania dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu dzieci do występu, zorganizowali stroje oraz ćwiczyli repertuar w zaciszu domowym. Wszystkim dzieciom należą się ogromne brawa za odwagę i piękny śpiew.

W piątek 24 listopada w przedszkolu pojawili się „Mili Goście”. Duże, małe, grube, chude, brązowe i kolorowe. Pluszowe misie „przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, do przedszkola, aby bawić się, świętować i uczyć. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia ukochanego misia kolegom i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z pluszowym przyjacielem. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie słuchaliśmy wiersza Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola”. Bawiliśmy się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Przedszkolaki wykonały misia z papieru kolorowego, malowały farbami obrazki z pluszowym bohaterem. W tym szczególnym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć „Małego, co nie, co”- dzieci zajadały się miodkiem i chrupkami. Odbyła się również „ misiowa dyskoteka”, na której każdy przedszkolak zatańczył z ukochanym, mięciutkim przyjacielem. Na koniec dnia wszystkie dzieci otrzymały Medal” i „Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia”.

     Dnia 17.11.2017r.w Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II w Pępowie odbył się apel podsumowujący  konkurs plastyczny pt. ,,Barwy jesieni''. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na walory krajobrazu jesiennego oraz inspirowanie i zachęcanie wszystkich młodych artystów do wspólnej zabawy. JURY oceniło łącznie 83 prace w kategorii wiekowej od 6 do 9 lat. Wyłoniło 10 laureatów i wyróżniło 11prac.Otrzymali oni piękne dyplomy oraz nagrody. Pozostali uczestnicy również dostali dyplomy oraz nagrodę pocieszenia za udział w konkursie plastycznym. Każde dziecko i odwiedzający szkołę rodzice mogli  zobaczyć wszystkie prace  wyeksponowane na wystawie, na drugim piętrze szkoły podstawowej.

    Organizatorzy dziękują Radzie Rodziców za wsparcie finansowe oraz rodzicom za współpracę. 

15 listopada 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się audycja edukacyjno - muzyczna pt. "Indiańskie magiczne Andy". Głównym celem audycji było poszerzenie horyzontów muzycznych dzieci. Była to świetna lekcja muzyki na żywo. Dzieci zostały zapoznane ze strojem oraz różnymi instrumentami dotyczącymi danego tematu. Temat doskonale pobudzał wyobraźnię dzieci i uwrażliwiał na piękno sztuki.

Dzieci wraz z dorosłymi przeżywają Święto Zmarłych. Jak to przeżyją zależy tylko od nas - dorosłych. Jakie wartości im przekażemy, co sobą sami reprezentujemy – jak nas widzą. Nasze przedszkolaki uczciły śmierć swych bliskich, poległych w czasie wojny oraz pamięć Papieża Polaka odmawiając modlitwy na cmentarzach oraz pod popiersiem Jana Pawła II.

10 listopada 2017r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z pięciu  grup przedszkolnych: "Ślimaczki", "Motyli", "Biedronki", "Żabki" i "Pszczółki" otrzymały kotylion w barwach narodowych oraz flagę. Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego pt. "Polak mały", następnie każda grupa wykonała pracę plastyczną o tematyce patriotycznej. Po wykonaniu prac udaliśmy się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich tam odmówiliśmy modlitwę, zaśpiewaliśmy hymn narodowy i zapaliliśmy znicz. Głównym celem w tym dniu było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych.

31 października do naszego przedszkola zawitali bohaterowie znanych bajek i baśni. Przedszkolaki mogły przyjrzeć się pięknym strojom bajkowych postaci a także spróbować odgadnąć imiona niektórych postaci. Po wspólnym rozpoznaniu poszczególnych bohaterów dzieci wysłuchały bajki czytanej przez jedną z ulubionych postaci. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Dziękujemy starszym kolegom za przybliżenie przedszkolakom zaczarowanego, bajkowego świata.

25 listopada 2017r. w holu przedszkola odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. "Jesień w lesie". Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono kolorowy dyplom oraz nagrodę w postaci kolorowanki o tematyce jesiennej. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni plastycznej, uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, a także możliwość zaprezentowania i popularyzowania własnej twórczości. 

W październiku zajmowaliśmy się zdrowiem. Dowiedzieliśmy się co powinniśmy jeść, by mieć dużo siły i energii i jak się ubierać, żeby nie zachorować. Poznaliśmy różne dyscypliny sportowe i nazywaliśmy sportowców. Odwiedziliśmy gabinet pielęgniarki szkolnej i oglądaliśmy narzędzia niezbędne w jej pracy. Dużo czasu poświęciliśmy na zabawy ruchowe, bo ruch to zdrowie. W minionym miesiącu poznawaliśmy jesienny park. Nazywaliśmy jesienne kolory oraz rośliny i zwierzęta, które można spotkać jesienią w parku. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, ich liście oraz owoce i nasiona. Układaliśmy rytmy z liści, kasztanów i żołędzi. Rozmawialiśmy też o jesiennych przetworach. Omawialiśmy warzywa i owoce, z których można zrobić soki, kompoty i dżemy. Braliśmy udział w spotkaniu z panią policjantką, która omówiła zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych. Zaprezentowała nam ciekawą prezentację multimedialną, dotyczącą niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób należy zachować się podczas ataku psa. Na zakończenie spotkania śpiewaliśmy piosenkę o ruchu drogowym. Uczestniczyliśmy w próbnej ewakuacji naszej szkoły. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pępowie spotkaliśmy się z poetą Wiesławem Drabikiem. Pan Wiesław opowiedział nam o początkach swojej literackiej kariery, o swoich pierwszych wierszach. Opowieści przeplatał utworami, które wspólnie z nami interpretował. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią. W ramach akcji "DUŻY CZYTA MAŁEMU" zostaliśmy zaproszeni do biblioteki szkolnej na czytanie bajek. W październiku rozpoczęliśmy cykl spotkań "NAUCZYCIELE DZIECIOM". Odwiedzili nas wyjątkowi goście, czyli pani dyrektor Cyryla Krajka i pan wicedyrektor Paweł Andrzejewski, którzy przeczytali nam baśnie H. Ch. Andersena. Za spędzony z nami czas serdecznie dziękujemy!

 

Wizyta u pielęgniarki szkolnej

"Ruch to zdrowie"

"Jesienny park"

"Warzywa i owoce"

Wizyta pani policjantki

Spotkanie z panem Wiesławem Drabikiem

"Duży czyta małemu"

"Nauczyciele dzieciom"

19 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią policjantką. Celem spotkania było zapoznanie z rolą i zadaniem policji, rozumienie wartości zawodu policjanta oraz wzbudzanie szacunku i zaufania do funkcjonariuszy policji. Nasz gość wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Pani policjantka poinformowała i zademonstrowała dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa.Nie zabrakło wspólnych zabaw z zaproszonym gościem. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły podziękowanie.

17 października 2017r. dwie grupy przedszkolaków: „Pszczółki” i „Żabki” udały się do kina „Przedwiośnie” w Krotoszynie na spektakl pt. „Kuba i Buba czyli savoir – vivre dla dzieci”, wystawiany przez Teatr Współczesny z Krakowa. Spektakl dotyczył pary bliźniaków Kuby i Buby, którzy wciąż się uczyli, na własnych błędach, czym jest obco brzmiący „savoir – vivre”. Przedstawiono zgrabne, sympatyczne i dowcipne sytuacje z życia codziennego, które znakomicie demonstrowały zasady dobrego wychowania. Spektakl potrafił utrzymać uwagę, a co ważniejsze, w odpowiednim miejscu wywoływał zdrowy, rześki i naturalny śmiech dziecka.

Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Chłopaka.

 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy w życiu przedszkola np.: o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Mamy i Taty, czy też świętujemy urodziny i imieniny.  Ważne jest także Święto Chłopców, które corocznie obchodzimy 30 września. W tym roku ten wyjątkowy dzień  świętowaliśmy 29 września. Uroczystość z okazji Dnia Chłopaka odbyła się w każdej grupie. Dziewczynki i panie złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Nie zabrakło zabaw i pląsów przy muzyce przy których wszyscy świetnie się bawili. Po licznych konkursach i tańcach czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

 

13.09.2017r. grupa Biedronek, Pszczółek i Żabek wybrała się do Gminnej Biblioteki Publicznej na zajęcia z elementami biblioterapii zatytułowane „Podziel się ze mną”, które w oparciu o bajkę psychoedukacyjną pt. „O samolubnym Rechotku” poprowadziły panie bibliotekarki. Główną atrakcją tych zajęć była zorganizowana wystawa Ewy Skołozdrzych pt. „Sympatyczne Żabki”, na której widniało mnóstwo żabkowych stworzeń. Przeczytana bajka oraz zajęcia miały uświadomić dzieciom czym jest egoizm i jakie niesie on skutki dla zagorzałych egoistów.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Pępowie po raz pierwszy 20.09.2017r. świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzień 20 września zapisany jest w kalendarzu jako Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.

Ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.Tego dnia dzieci oraz pracownicy przedszkola ubrali się w stosowne kolory, które podkreślały istotę święta – królował kolor niebieski. Dodatkowo, każdy przedszkolak otrzymał czapeczkę, która symbolizowała przynależność do danej grupy. Nauczycielki wychowania przedszkolnego przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Już od samego rana rozbrzmiewała wesoła muzyka. Panie w swoich grupach przeprowadziły wiele zabaw integracyjnych, zawody sportowe oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Aby uświetnić ten szczególny dzień starszaki wykonały wesołego pajacyka z talerzyków papierowych. Wszystkie dzieci otrzymały ponadto balonika w kolorze niebieskim i zapozowały do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Drodzy Rodzice, miesiąc wrzesień upłynął nam na poznawaniu przedszkola i siebie nawzajem. Wspólnie tworzyliśmy KODEKS SUPERPRZEDSZKOLAKA - ustaliśmy zasady, jakie powinny obowiązywać w grupie, by wszyscy czuli się dobrze. Poznaliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Nauczyliśmy się śpiewać piosenkę pt. "W drodze do szkoły". Uważnie na spacerze słuchaliśmy odgłosów ulicy i określaliśmy, co mogło wydawać taki dźwięk oraz zwracaliśmy uwagę, które auto jedzie w prawą stronę, a które w lewą stronę. Poznaliśmy swoje ciało i zmysły. Odkrywaliśmy zmysły dotyku, węchu, smaku, wzroku i słuchu w zabawach badawczych. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób należy dbać o higienę. Ustaliliśmy też, w jakich sytuacjach należy wzywać pomoc i pod jaki numer alarmowy zadzwonić (straż pożarna, pogotowie, policja oraz numer alarmowy 112). Uczyliśmy się poprzez zabawę segregować śmieci, by nasza planeta była czysta. Jakub Grzymisławski brał udział w zawodach sportowych i otrzymał dyplom za zajęcie I miejsca w Małym Biegu Biskupiańskim w kategorii BIEG MALUCHA. Dwudziestego września obchodziliśmy "DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA". W tym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji. Każdy przedszkolak za udział w konkursach i różnych zabawach został nagrodzony "UŚMIESZKIEM" oraz pięknym dyplomem. Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Podkategorie

©2017 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free