Jak wszystkim wiadomo maj to miesiąc w którym świętują nasze najukochańsze mamy. A, że najbliższe dni przynoszą nam Dzień Dziecka i Święto Taty, przedszkolaki wraz z paniami postanowiły, że w tym roku święto to zostanie połączone i świętować będziemy rodzinnie.
4 czerwca 2019r., o godzinie 16:00 na boisku szkolnym rozpoczął się piknik dla dzieci z grupy „Zajączki” i członków ich rodzin. Pogoda nam dopisywała, świeciło przepiękne słoneczko, było upalnie, więc schowaliśmy się w cieniu drzew.
Zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze pełne miłości i szczerych podziękowań dla mam i tatusiów. Potem były uściski, prezenty i mnóstwo całusów.
Po części oficjalnej zaczęła się zabawa przy muzyce pod okiem pani animatorki. Tatusiowie serwowali grillowane kiełbaski a mamusie ciasto, kawę oraz chłodne napoje. Były liczne zabawy, gry, konkurencje dla dzieci i rodziców. Największą atrakcją okazały się bańki mydlane, które wywołały mnóstwo radości wśród wszystkich przedszkolaków.
Dziękujemy rodzicom za wspaniale zorganizowaną imprezę.
Szczególne podziękowania należą się tym, którzy wsparli nas materialnie w organizacji pikniku:

Firma AGII sp. z o.o.
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu
Gmninna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Pępowie
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska

Samorządowe Przedszkole „Pod Dębem” w Karolewie było organizatorem konkursu plastycznego pod hasłem „Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112”, a patronat nad nim objął Komendant Powiatowej Policji w Gostyniu podinspektor Piotr Gorynia.

Celem konkursu było zaznajomienie dzieci sześcioletnich z numerem alarmowym 112, prawidłowe korzystanie z tego numeru w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.

Siedemnaścioro przedszkolaków wykonało samodzielnie, dowolną techniką pracę plastyczną na podany temat.

Komisja konkursowa wyłoniła trzech zwycięzców i pięć wyróżnień. Praca Natalii Waleńskiej z grupy Jeżykizdobyła drugie miejsce, a Nicoli Sobańskiej z grupy Zajączki – wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 31 maja 2019 roku w Karolewie. Niestety, dziewczynki nie były na min obecne, ponieważ w tym dniu uczestniczyły w przedszkolnej wycieczce. Nagrody i dyplomy zostały przesłane pocztą.

Gratulujemy laureatkom i życzymy kolejnych sukcesów.

Dnia 13.06.2019r. grupy przedszkolne: "Motylki", "Biedronki", "Żabki", "Pszczółki" i "Ślimaczki" udały się na wycieczkę do Leszna. Pierwszym punktem wycieczki było kino CINEMA 3D, w którym obejrzeliśmy film animacyjny pt. "Panda i banda". Kolejnym punktem naszej wycieczki był wyjazd do Zaczarowanego Świata WMB grup młodszych oraz Euro-Jump dla dwóch grup starszych. Końcowym elementem naszej wycieczki było ognisko w leśniczówce w Karcu i wspólne zabawy. Wycieczka minęła nam bardzo szybko. Zmęczeni, zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

19 czerwca 2018r. dzieci 6-letnie pożegnały przedszkole. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli zaproszeni goście oraz rodzice. Wśród nich obecna była pani wicedyrektor Agata Milewska. Były wiersze, piosenki oraz tańce. Absolwenci "Misie" "Jeżyki" i „Zajączki” opuściły przedszkole, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

24 maja 25.05.2017r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji dnia Mamy, podczas której grupy Pszczółek, Biedronek, Motylków, Ślimaczków i Żabek zaprezentowały swój program taneczno - wokalno - recytatorski. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.

12 czerwca 2019r. o godzinie 17:00 na Cegielni rozpoczął się Piknik Rodzinny dwóch grup przedszkolnych "Ślimaczków" i "Żabek". Organizatorami pikniku byli rodzice przedszkolaków. Pogoda nam dopisywała, świeciło przepiękne słoneczko, a w powietrzu unosił się zapach kwiatów. Na pikniku nie zabrakło atrakcji przygotowanych przez Pana Tomasza Gruetzmachera. Pan Tomek zorganizował dla przedszkolaków mini zawody sportowe - RUNAWAY. Każdy uczestnik po zakończeniu wyścigu otrzymał od wychowawcy medal. Po części sportowej wszyscy uczestnicy przenieśli się na plac przy grzybku, gdzie zaczęła się zabawa przy muzyce, grillowanej kiełbasce i słodkich wypiekach.

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, za pomoc w organizacji pikniku:
Panu P. Maciejewskiemu (za udostępnienie stołów, ławek i parasoli oraz kawę, herbatę i napoje),
Panu Sz. Wyzujakowi (za kiełbasę),
Pani J. Markowskiej (za kiełbasę),
Panu S. Gościańskiemu (za udostępnienie grilla oraz zakupione owoce),
Pani J. Matyla (za napoje),
Panu T. Greutzmacherowi (za organizację mini RUNAWAY i medale),
oraz wszystkim rodzicom, za przepyszne wypieki.

„Bo weterynarz to lekarz dla zwierząt
On ich choroby doskonale zna
Zbada słuchawkami, lekarstwa zapisze
A kiedy trzeba, nawet zastrzyk da”
 

05 czerwca 2019 r. dzieci z grupy „Zajączki” wraz z opiekunkami wybrały się na spacer do gabinetu weterynaryjnego pani Eweliny Mareckiej. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie opiekuńczych postaw w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.
Pani Ewelina opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych. Przedszkolaki poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia przychodni, mogły wraz z panią weterynarz zbadać krew pieska i obejrzeć płytki krwi pod mikroskopem. Na zakończenie dzieci podziękowały za wizytę i słodkie upominki, które otrzymały od pani Eweliny, wręczając właścicielce przychodni dyplom. 
            Po wizycie w przychodni weterynaryjnej udaliśmy się na sąsiednie podwórko 
– rodziców Kasi Wierzyk. Zostaliśmy zaproszeni przez jej mamę, która w imieniu rodziców zakupiła dla dzieci lody - prezent z okazji Dnia Dziecka. Piknik na trawie i tarasie był wspaniałym dopełnieniem naszego spaceru. Zadowoleni i posileni, wróciliśmy 
do przedszkola.
            Dziękujemy pani Ewelinie Mareckiej za ciekawą lekcję oraz pani Anecie Wierzyk za miłe przyjęcie.

31 maja w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dziecka. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji. Przyszliśmy do przedszkola ubrani na kolorowo. Każda grupa miała przydzielony swój kolor. Weseli, z papierowymi owocami i warzywami na patykach wyruszyliśmy ulicami Pępowa na „Happening Zdrowia”. Po powrocie do przedszkola czekały inne atrakcje - bańki mydlane oraz słodycze. Wesoła zabawa i dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień.

28 maja odbyły się zajęcia dla dzieci, które od września rozpoczną przygodę z przedszkolem. Podczas zajęć adaptacyjnych dzieci wspólnie z rodzicami (opiekunami) poznały wychowawczynie. Zapoznały się też z pomieszczeniami przedszkolnymi i zabawkami. W sali rodzice z przyszłymi przedszkolakami spędzili czas na wesołej zabawie. Każdy nowy przedszkolaczek ☺ wychodził ze sali z uśmiechem na buzi i kolorowym balonikiem. Do zobaczenia ☺.

Troje sześciolatków z oddziałów przedszkolnych wzięło udział w tym cyklicznym konkursie. Byli to : Julia Chlebowska, Natalia Waleńska oraz Kacper Piotrowiak. Dnia 17 maja 2019 roku na scenie kina Szarotka w Krobi zaśpiewali piosenki z repertuaru zespołu Dwa plus Jeden, Fasolki i Natalii Kukulskiej. Wybór utworów nie był przypadkowy, bo tegoroczne zmagania przedszkolaków przebiegały pod hasłem „Piosenki moich rodziców”. Wokalne popisy 26 dzieci wywołały wśród wielu osób na widowni miłe wspomnienia oraz gromkie brawa publiczności. Wykonanie piosenek „Iść w stronę słońca” (Julia Chlebowska) oraz „Zuzia, lalka nieduża” (Natalia Waleńska) zostało wyróżnione przez jury. Kacper bardzo ładnie zaśpiewał „Moją fantazję”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.
Małym wokalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

W związku z Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, przedszkolaki z grupy Zajączki zostały zaproszone do Gminnej Biblioteki Publicznej. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką oraz przybliżenie im zawodu bibliotekarza. Przedszkolaki dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nie zabrakło głośnego czytania. Pani Emilia Tworkowska przeczytała im fragment książki o dzieciństwie Juliana Tuwima oraz wiersz „Lokomotywa” Zadaniem sześciolatków było dokładne zapamiętanie co było przewożone w kolejnych wagonach opisanych w wierszu. Następnie dzieci rysowały towary przewożone w wagonach.Żegnając się dzieci zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.

    Serdecznie dziękujemy pani Marioli Szelągowskiej i pani Emilii Tworkowskiej za wspaniale zorganizowane zajęcia oraz za budzenie zainteresowania książką i upowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych.

Dnia 9 kwietnia 2019r.  sześciolatki z grupy Jeżyki pojechały autokarem na wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego państwa Jamrożych w Magdalenkach. Była to zarazem wizyta u naszego kolegi z przedszkola Adriana. Celem wycieczki było poznanie życia na wsi, zwierząt hodowanych w gospodarstwie oraz pracy rolnika.

Przywitano nas bardzo miło  i zaproszono do wspólnego oglądania wyspecjalizowanego gospodarstwa rolnego prowadzącego produkcję trzody chlewnej. Zanim jednak weszliśmy do pomieszczeń inwentarskich, każdy uczestnik musiał założyć na buty ochraniacze i przejść po macie dezynfekcyjnej. Najbardziej dzieciom spodobały się małe prosiątka na porodówce. Pani Monika, właścicielka gospodarstwa, opowiadała o swojej pracy i opiece nad zwierzętami. Państwo Jamrożych rozbudowują swoje przedsiębiorstwo. Mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesną chlewnię w trakcie budowy. Tata Adriana pokazał nam   cały park maszynowy. Obok bardzo nowoczesnych maszyn, przedszkolaki mogły zobaczyć te używane dawniej. Nie zabrakło  pytań dotyczących  do czego służą.  Jednak największą atrakcją była możliwość wejścia do dużego ciągnika i zobaczenia go z bliska. Z wielką uwagą  oglądały gołębnik i słuchały informacji o sukcesach gołębi pocztowych hodowanych przez gospodarza. To jego hobby. Na zakończenie wizyty gospodarze przygotowali dla nas słodki poczęstunek.

Wróciliśmy do przedszkola w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie  w pamięci dzieci.
          Serdecznie dziękujemy państwu Jamrożym  za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Życzymy Im dużo  zdrowia i sił do pracy!  

 

W związku z udziałem przedszkolaków w programie „Przedszkole Młodych Patriotów” dzieci z grup: Biedronek, Motylków, Pszczółek, Ślimaczków i Żabek wykonały plakty nawiązuje do 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prace zaprezentowano na wspólnym apelu, który zakończył się odśpiewaniem hymnu narodowego.
Dodatkowo, przez cały tydzień organizowane były zajęcia o tematyce Naszej Ojczyzny – Polski, oraz Mojej Małej Ojczyzny – Pępowa. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w zajęciach i wykonały wykonywały szereg prac plastycznych.

Biedronki:

Motylki:

Pszczółki:

Żabki:

Propagując ideę czytelnictwa oraz miniony Międzynarodowy Dzień Książki, dzieci z przedszkola w Pępowie wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Gminnej Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

W związku z realizacją programu ,,Przedszkole młodych patriotów” w kwietniu dzieci z grup 6 latków zastanawiały się kim jest patriota, czym kieruje się w swoim życiu i jak postępuje. Punktem wyjścia do naszych rozmów były zbliżające się święta majowe. Dzieci 
z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Po wielkiej “burzy mózgów” przedszkolaki przystąpiły do tworzenia wspólnego Kodeksu Postaw Patriotycznych. Wybierały zapisane wcześniej zasady postaw patriotycznych i dobierały do nich zdjęcia i ilustracje przedstawiające postawy patriotyzmu, symbole narodowe oraz postacie związane z Polską. 

            Przedszkolaki wspólnie zadecydowały, że prawdziwy patriota:

- zna symbole narodowe

- zachowuje właściwą postawę w trakcie

 - pamięta o bohaterach narodowych

- wywiesza flagę w święta państwowe

- obchodzi święta narodowe

- zna historię swojego kraju

- posługuje się poprawną polszczyzną

- wie, że Polska  należy do Unii Europejskiej

- odkrywa swoją „małą ojczyznę”- kocha Pępowo!

- dba o środowisko naturalne

- kulturalnie kibicuje

a przede wszystkim KOCHA POLSKĘ!

Powstały w ten sposób Kodeks Postaw Patriotycznych powiesiliśmy na gazetce na szkolnym korytarzu.

Od kilku dni w przedszkolu królowały kurczaczki, baranki i pisanki – wszędzie panował świąteczny nastrój. Jak co roku na kilka dni przed Wielkanocą do naszego przedszkola miał zawitać „Zajączek Wielkanocny” i w tajemniczy sposób zostawić dla przedszkolaków smakołyki. We wtorek od samego rana dzieci z niecierpliwością wypatrywały za oknami długo oczekiwanego gościa. Po śniadaniu zostawiliśmy koszyczki koło drzew i poszliśmy na spacer szukać śladów zajączka. Po powrocie przedszkolaki z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały słodyczy zostawionych przez Zajączka Wielkanocnego. Był to wspaniały, pełen wrażeń dzień. Za rok również będziemy czekać na niego z niecierpliwością.
Do zobaczenia, Zajączku! I dziękujemy za słodycze!

   W dniu 03.04.2019 r. dzieci sześcioletnie wraz z opiekunkami pojechały do Poznania na spektakl pt.: „Calineczka”. Była to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena przygotowana dla dzieci przez poznański Teatr Animacji.
   Historia maleńkiej Calineczki, którą spotyka moc niezwykłych przygód zainteresowała przedszkolaków. Przedstawienie wprowadziło małych widzów w zaczarowany świat pełen fantastycznych postaci, muzyki, tańca i kolorów. Wartka akcja, ciekawe dialogi oraz barwne kostiumy i animacje sprawiły, że dzieci nie nudziły się i z zachwytem oglądały przedstawienie.
   Po przedstawieniu, spacerowym krokiem uczestnicy wycieczki przeszli na Stary Rynek. Tam z niecierpliwością wyczekiwali aż zegar wybiję południe… Wreszcie się pojawiły- wyczekiwane poznańskie koziołki! Dzieci skrupulatnie i głośno liczyły ile razy koziołki się „trykały’. Gdy koziołki ponownie schowały się w bramce ratuszowej wieży, my wróciliśmy do autokaru, by ruszyć w drogę powrotną do Pępowa.

8 kwietnia 2019r. "Motylki", "Żabki", "Biedronki", "Pszczółki" i "Ślimaczki" zagościły w stajni u Państwa Matyla. Dzieci zobaczyły tam boksy, konie i kucyki, pomagały w karmieniu kucyków, a niektóre po raz pierwszy na nich usiadły. Następnie udaliśmy się obejrzeć dziki. Wycieczka była wspaniała, dzieci szczęśliwe, wszystkim dopisywał humor. To była bardzo przyjemna wycieczka, którą długo będziemy pamiętać. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom Kevina za lekcję pokazową, miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

W środę 3 kwietnia przedszkolna społeczność obchodziła Dzień Patrona – Jana Pawła II. Wspólne świętowanie wszyscy rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej o życiu Jana Pawła II, które było wzruszającym wspomnieniem Jego osoby, a jednocześnie podkreśleniem, jak ważne miejsce w sercu Papieża Polaka zajmowały dzieci. Przedszkolaki zaśpiewały radosne piosenki o Ojcu Świętym oraz Jego ulubioną pieśń oazową „Barkę”. Następnie udaliśmy się pod popiersie Jana Pawła II, gdzie zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się za naszego patrona.

Grupa przedszkolna MISIE 27.03.2019r. gościła tatę Julka – pana Radosława Ratajczaka, który zajmuje się fotrografią. Pan Ratajczak zaprezentował profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzieci mogły również obejrzeć stary aparat fotograficzny, który nasz gość przyniósł ze sobą. Bardzo miło spędziliśmy czas na rozmowie. Przedszkolaki mogły również wcielić się w rolę fotografa. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły dyplom, podziękowały za interesujące spotkanie i przybliżenie dzieciom zawodu fotografa.

Przedszkolaki z grupy Zajączki odwiedziły ogrodnictwo Państwa Chudzińskich, rodziców Adriana, aby w naturalnych warunkach przyswoić wiedzę dotyczącą rozwoju i uprawy kwiatów. Opowieści pani Moniki były bardzo ciekawe i przedstawiały wszystkie czynniki niezbędne roślinom do właściwego wzrostu. Nie ma to jak żywa lekcja przyrody w otoczeniu naturalnych warunków wzrostu roślin - szklarnia, korytka i sadzonki kwiatów. Dzieci poznały kolejne etapy wzrostu bratków - od ziarenka do pięknie kwitnącego kwiatka. Było również zadanie matematyczne - policzenie ile kolorów bratków znajduje się w hodowli. Sześciolatki poradziły sobie z tym zadaniem w mig!
Dziękujemy Państwu Chudzińskim za miłe przyjęcie i za prezent - przepiękne kwiatki, które trafiły na parapet w naszej sali.

©2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie Deklaracja dostępności
Joomla Templates by Wordpress themes free