Dęby katyńskie

Akcja posadzenia "dębów pamięci" z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
akcja ogólnopolska

Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum  im. Jana Pawła II w Pępowie wraz z Parafią św. Jadwigi i Urzędem Gminy w Pępowie włączył się do ogólnopolskiej akcji posadzenia 21473 dębów upamiętniających Polaków pomordowanych  przez NKWD w Katyniu  i innych miejscach kaźni  na terenie ZSRR wiosną 1940 r.
    Akcja posadzenia "dębów pamięci"  z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej  jest częścią Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia".
    Dnia 15 kwietnia 2009 r. o godz. 16:00 w centrum Pępowa posadzone zostały  trzy dęby upamiętniające:
Porucznika Wojska Polskiego Józefa Rzepkę,
Aspiranta Policji Państwowej Antoniego Busza,
 Aspiranta Policji Państwowej Franciszka Nadstawka.

Posadzenia dokonano w obecności ks. Proboszcza Henryka Szwarca oraz członków rodzin por. Józefa Rzepki i Antoniego Busza. Uroczyste poświęcenie  "dębów pamięci" i odsłonięcie tabliczek z krótkimi życiorysami  upamiętnionych oficerów,  nastąpiło w dniu 3 maja 2009r. Poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii św. Jadwigi
w Pępowie ks. Kanonik Henryk Szwarc.

W holu gimnazjum w Pępowie do końca czerwca 2009 r. można było obejrzeć wystawę prezentującą certyfikaty, które organizatorzy ogólnopolskiej akcji nadają poszczególnym "dębom pamięci", krótkie życiorysy upamiętnionych ofiar oraz zdjęcia ukazujące moment posadzenia w Pępowie "katyńskich dębów " i ich poświęcenia.

Mirosława Bigaj
koordynator akcji posadzenia
w Pępowie "katyńskich dębów"
 

©2020 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free