Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę święto, ma na celu zachęcenie uczniów klas pierwszych do korzystania ze zbiorów i częstego odwiedzania biblioteki. Przyjęcie uczniów w poczet czytelników odbyło się dnia 27 i 28 lutego 2019 roku.
  Do biblioteki dzieci dotarły niezwykłym pociągiem. Wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” był inspiracją do pokonania drogi do celu. Pociąg zatrzymywał się „na stacjach”, na których pojawiali się bohaterowie bajek. Zadaniem pasażerów było odgadnięcie zagadki związanej z napotkaną postacią. Za prawidłowo udzieloną odpowiedź , uczniowie otrzymywali kartoniki z literami: A, R, O, B, W. Poprawnie ułożone hasło- „BRAWO” było przepustką wejścia do biblioteki. W drzwiach powitała ich wróżka, która zaprosiła do zwiedzania krainy książek. Postacie bajkowe zaśpiewały piosenkę „Witajcie w naszej bajce” i zachęciły uczniów do wspólnej zabawy. W rolę postaci książkowych wcieliły się uczennice z klasy Vb, którym serdecznie dziękujemy.

Na spotkaniu nie zabrakło rozmów z uczniami o księgarniach, domowych bibliotekach i ulubionych książkach. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Potrafili wymienić zalety książek oraz poznali zasady, jak należy się z nimi obchodzić.

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Uczniowie klasy pierwszej ślubowali, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika dużą kolorową zakładką.

Na pamiątkę tego wydarzenia nasi nowi czytelnicy otrzymali książki pt. „Album czytelnika” oraz zakładki wykonane przez panie bibliotekarki. Zadowoleni uczniowie przystąpili do wypożyczania pierwszych książek ze szkolnej biblioteki.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.

Dnia 12 marca uczniowie klas I-IV mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Krzysztofem Petkiem. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, wyprawach i różnorodnych zainteresowaniach. Poznaliśmy go nie tylko jako pisarza, ale także jako dziennikarza, podróżnika, organizatora wypraw i obozów survivalowych. Podróżnik z ogromną pasją i zaangażowaniem mówił między innymi o Kamczatce, Syberii i Ameryce Południowej, o spotkaniach z indiańskimi plemionami, o odmiennych kulturach i wyjątkowych miejscach.
Autor prezentował książki dla dzieci „Spokojne wakacje” i „Amulet pecha”, które zostały zakupione do biblioteki szkolnej. Opowiedział, skąd czerpał pomysły na ich treść i w jaki sposób zbierał materiały do napisania tych książek. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wypraw.
Po spotkaniu z autorem wszyscy chętni mogli zakupić książki i otrzymać autograf.