100 książek na 100-lecie Niepodległej Polski

Biblioteka szkolna zaprasza do zwiedzania wystawy, która ma na celu włączenie się do różnych form upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem działania jest uczczenie tych, którzy broniąc języka ojczystego, kultury i historii walczyli o wolną Polskę.
W zbiorach biblioteki znajduje się wiele pozycji książkowych z zakresu historii Polski. W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, księgozbiór został wzbogacony o nowości wydawnicze z tej tematyki. Zbiór ilustruje i opisuje najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą, która stanowi źródło wiedzy historycznej mijającego stulecia.

Bernadeta Kaźmierczak
Alina Nowacka

We wrześniu nasza szkoła przyjęła zaproszenie do udziału w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, zorganizowanym przez sieć handlową Biedronka, od której otrzymaliśmy promocyjny pakiet: książki o przygodach Słodziaków, maskotki z Gangu  Słodziaków, albumy „Czytaj codziennie!” dla dzieci i zestaw specjalnych naklejek ze Słodziakami.

Celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęcenie uczniów do codziennego czytania , dlatego konkurs skierowany był do uczniów kl. I-III.

W naszej szkole akcją zajęły się panie bibliotekarki. Zorganizowały wystawę książek autorstwa Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” oraz maskotek przedstawiających zwierzęta żyjące w lesie.

Jednym z zadań konkursu było zorganizowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z wykorzystaniem książek o życiu Słodziaków oraz maskotek. W związku z tym, w bibliotece odbyły się zajęcia w klasach II, III oraz trzech grupach przedszkolnych. Uczniowie wysłuchali ciekawych przygód o: jeżu-Jerzyku, sowie-Zosi, rysiu-Rysiu, lisie-Lucku, zającu-Zuzi i bobrze-Borysie, przeczytanych przez panią bibliotekarkę, a następnie odpowiadali na pytania o przygodach bohaterów. Uczestnicy otrzymali albumy, w których umieszczają naklejki Słodziaków za każdą przeczytaną książkę z biblioteki. W klasach II i III zostały omówione zasady i regulamin konkursu.

Druga część konkursu  to praca uczniów polegająca na narysowaniu własnej historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków w formie komiksu w klasach II i krótkiej historii w klasach III. Prace składane były do 19 października. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy oddali prace konkursowe. Wystawę można obejrzeć na piętrze nauczania wczesnoszkolnego.

Na laureatów czekają nagrody: na szczeblu szkolnym maskotki Słodziaków i książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, natomiast na szczeblu ogólnopolskim dofinansowanie księgozbioru szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł oraz nagrody dla ucznia i jego klasy.

Relacja w formie 3 zdjęć z krótkim opisem z Dnia Głośnego Czytania  oraz zdjęcia prac uczniów, zostały już wysłane do organizatora konkursu,poprzez formularz dostępny na stronie www.gangslodziakow.pl/szkolneprzygody. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 19.11.2018r.