Ćwiczenia utrwalające z języka angielskiego 10

 

słówko

w j. angielskim

wymowa

znaczenie

AT THE SEA

et we si

nad morzem

THE SEA

we si

morze

SAND

send

piasek

WATER

łoter

woda

  • Podziękowanie (66)

   SP w Pępowie 13-06-2018

  • RODO - informacja (129)

   Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pępowie 25-05-2018

   W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.

   Od dziś obowiązują przepisy RODO

  • "Życie Szkoły" - marzec/kwiecień 2018 (17053)

   Agata Norman, Alicja Olszak, Arleta Sierszulska, Marlena Wachowiak, Joanna Góźdź 13-04-2018

   Do pobrania jest nowy numer "Życia Szkoły" (marzec/kwiecień 2018):

   Numer 73 część 1 - klasy I-III szkoły podstawowej i przedszkole

Ostatnio dodane:

Wyniki konkursu

Dodany przez: Alicja Wojciechowska, 20-06-18

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w Szkolnym Konkursie Pięknego Pisania Hymnu Polski. Konkurs polegał na bardzo starannym napisaniu Mazurka Dąbrowskiego i ozdobieniu kartki motywem patriotycznym. Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja w składzie: Alicja Wojciechowska, Joanna Góźdź i Ewa Fabisiak wyłoniła laureatów.

Kategoria - uczniowie klas IV-VI:
I miejsce: Amelia Koncewicz ( VIa)
II miejsce: Weronika Przybył (IVc) i Kacper Kaczmarek (Vc)
III miejsce: Julia Cieplik (Vc) i Stanisław Stefaniak (VIa)
Wyróżnienia: Nikola Hensel (Vb), Amelia Knuła (Vc), Zofia Kuczyńska (VIa)

Kategoria – uczniowie klas VII i gimnazjum:
I miejsce: Aleksandra Skrzypczak (IIIa)
II miejsce: Julia Kołodziejczak (VIIb)
III miejsce:Zuzanna Kaczmarek (IIIa)
Wyróżnienie: Natalia Dworacka (IIIc)

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej

Dodany przez: Aleksandra Skrzypczak, IIIAG, 17-06-18

   Dnia 09.05.2018r. o godz. 6.00 uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Anną Raczkiewicz, p. Danutą Szczęsną oraz p. Tomaszem Jarusem wyruszyli na 3-dniową wycieczkę. Celem pierwszego dnia było dotarcie Gdańska i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Na początku pospacerowaliśmy Starówką, a następnie udaliśmy się w stronę portu nad Motławą. Stamtąd skierowaliśmy się do Katedry Gdańskiej, gdzie po pokonaniu 409 stopni schodów, ujrzeliśmy wspaniałą panoramę miasta, która na długo utkwi nam w pamięci. Później przeszliśmy pod pomnik Trzech Krzyży przy Stoczni Gdańskiej, gdzie odbyła się krótka lekcja historii na temat wydarzeń w stoczni z 1970r. Po pożegnaniu się z przewodnikiem mieliśmy czas, aby odpocząć i wrócić do autobusu. Pojechaliśmy jeszcze na Westerplatte, spacerem przeszliśmy pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a następnie udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji poszliśmy przywitać się z morzem, a przede wszystkim obejrzeć piękny, majowy zachód słońca. Było warto!

   Drugiego dnia po śniadaniu, udaliśmy się do Katedry Gdańskiej w Oliwie, gdzie wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu organowego. Za katedrą znajduje się Ogród Botaniczny, więc mogliśmy zobaczyć wiele pięknych roślin. Kolejnym punktem wycieczki była Gdynia. Tam podziwialiśmy Dar Pomorza, statek, który ma już ponad 100 lat, a mimo to wszystkie jego fragmenty są oryginalne i pochodzą z 1909r. Gdy opuściliśmy statek, podążyliśmy do Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego, a tam czekały na nas ryby i gady z różnych zakątków świata. Po pewnym czasie byliśmy już na molo w Sopocie i mogliśmy się delektować wspaniałym widokiem polskiego morza. Piękna pogoda, morskie powietrze i niezwykły krajobraz sprawiły, że żal było opuszczać to miejsce. Niestety, musieliśmy wracać do hotelu na obiadokolację. Wieczorem, mimo zmęczenia znów poszliśmy nad morze, tym razem jednak troszeczkę spóźniliśmy się na zachód słońca. Po raz ostatni chcieliśmy nacieszyć się cudowną morską panoramą.

   Trzeciego dnia dotarliśmy do Malborka i ujrzeliśmy nadzwyczajny zamek krzyżacki. Spędziliśmy tam fascynujące 3 godziny, podczas których poznaliśmy, np. tajemnicę bałtyckiego bursztynu, uzbrojenie zakonu krzyżackiego, zobaczyliśmy w jakich warunkach żyli Krzyżacy. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Pępowa. W trasie zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, aby zaspokoić głód i około godz. 19.00 przybyliśmy na miejsce.

   Wycieczka była bardzo udana. Każdy z nas czegoś nowego się dowiedział, a przede wszystkim dużo zobaczyliśmy. Przekonaliśmy się, że podróże naprawdę kształcą.

Wycieczka do Puszczykowa

Dodany przez: Maria Tomczak, Lidia Machowska, 17-06-18

W dniu 08.06.2018r. pogoda była piękna, słoneczna bez żadnej ciemnej chmurki. Grupa dzieci sześcioletnich wraz ze swoimi paniami i opiekunkami wybrała się na wycieczkę do Puszczykowa. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Dzieci zobaczyły duże repliki posągów egzotycznych bóstw oraz ołtarz ofiarnych Majów. W podziemiach oglądały "Tajemniczy Świat Indian". Następnie sześciolatki udały się do piramidy Cheopsa, gdzie widniały piękne egipskie malowidła, hieroglify oraz wysłuchały różnych opowieści związanych z tym miejscem. Potem weszły na pokład statku "Santa Maria" i z wielkim zaciekawieniem zaglądały w każdy kąt. Na koniec "Misie" i "Jeżyki" udały się do wilii Fiedlerów. Tam  czekały na nich niesamowite eksponaty i pamiątki przywiezione przez Arkadego Fiedlera z rożnych wypraw. Przedszkolaki z wycieczki wróciły bardzo zadowolone i pełne wrażeń.

Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego w ZSOiZ w Krobi

Dodany przez: Agnieszka Zielińska, 14-06-18

Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego zorganizowano po raz szósty w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, który odbył się 30 maja 2018 roku. O miano najlepszych walczyło łącznie blisko czterdzieścioro gimnazjalistów. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Joanna Grześkowiak kl. IIIB, Kinga Kryś kl. IIIB, Mikołaj Plackowski kl. IIIA, Aleksandra Skrzypczak kl. IIIA, Aleksandra Walkowiak IIIB oraz Mikołaj Waściński kl. IIIB. Głównym celem konkursu było pogłębianie zainteresowań językowych i motywacji do nauki języków obcych. Pisemny test obejmował zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, umiejętności komunikowania się oraz stosowania struktur leksykalno-gramatycznych na poziomie trzeciej klasy gimnazjum. Uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 40 punktów za poprawnie rozwiązany test.
Dwie uczennice z naszego gimnazjum uzyskały odpowiednią liczbę punktów i zostały lauratkami VI edycji konkursu: Kinga Kryś zajęła II miejsce z języka angielskiego i Aleksandra Skrzypczak III miejsce z języka niemieckiego.
Gratulujemy uczennicom ogromnej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w doskonaleniu sprawności językowych.

Ciekawa lekcja

Dodany przez: Arleta Sierszulska, 13-06-18

We wtorek, 12 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 1a dwie pierwsze godziny lekcyjne spędzili poza szkolną salą. Spacer ulicami Pępowa był okazją do obserwowania przyrody, krajobrazu i zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu dzieci. Wycieczka wyruszyła na skraj Pępowa, aby tam zwiedzić tartak i poznać tajniki funkcjonowania firmy zajmującej się obróbką drewna. Dzięki ciekawej formule i kompetencji gospodarzy zajęć dzieci poznały wiele stanowisk pracy, maszyn i urządzeń wykorzystywanych do codziennej pracy w tartaku. Zwiedziły także dział sprzedaży oraz ekspozycję przeznaczoną dla klientów firmy. Był czas również na krótki odpoczynek, lody i podsumowującą rozmowę z właścicielką firmy – Panią Grażyną Małecką. Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę, ciekawie spędzony czas oraz słodkie przekąski i napoje. Po raz kolejny okazało się, że warto wyjść ze szkolnej klasy i poznawać najbliższe otoczenie.

Szkoda, że tak krótko.

Dodany przez: Zuzanna Rokicka, Zofia Bzodek, 13-06-18

Dnia 7 czerwca, wraz z naszą wychowawczynią panią Elżbietą Andrzejewską wybraliśmy się na długo wyczekiwaną wycieczkę w nasze piękne, polskie góry – Beskidy. Naszym celem były: Ustroń, Wisła, Szczyrk oraz Bielsko-Biała. Podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Pomimo niewyspania humory dopisywały i każdy z niecierpliwością oczekiwał górskich widoków zza autobusowego okna. Już pierwszego dnia czekało na nas sporo atrakcji m.in. wjazd wyciągiem krzesełkowym na górę Czantorię i niezwykle atrakcyjna droga powrotna „na piechotę”. Następnie udaliśmy się do muzeum trofeów Adama Małysza, gdzie mogliśmy podziwiać ogromną ilość medali i pucharów zdobytych przez naszego wielkiego skoczka. Po wizycie w muzeum odbyliśmy spacer po centrum Wisły i podziwialiśmy naturalnej wielkości figurę Adama Małysza zrobioną z 300 kg białej czekolady. Na zakończenie wizyty w tym mieście udaliśmy się do Wisły-Malinki, na skocznię narciarską, która nosi imię naszego wspaniałego sportowca. Wjechaliśmy wyciągiem na samą górę, skąd mogliśmy podziwiać ją w całej okazałości. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, pojechaliśmy do Szczyrku, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu „Panorama”. Po zjedzeniu obiadokolacji, zamiast dać odpocząć nogom, wyszliśmy na boisko pograć w piłkę. Wieczorem odbyliśmy też spacer po Szczyrku, który jest naprawdę piękną miejscowością. Drugiego dnia czekała nas długa wspinaczka na górę „Klimczok”. Piękne widoki, które mogliśmy podziwiać podczas marszu, rekompensowały nam zmęczenie. Ze szczytu zeszliśmy do kolejki linowej na „Szyndzieli” a stamtąd gondolami zjechaliśmy do Bielska-Białej. Tam zjedliśmy obiad i poszliśmy na krótki spacer. Bielsko-Biała słynie z wytwórni filmów animowanych, na których wychowali się nasi rodzice, więc nic dziwnego, że znaleźliśmy tam „pomniki” Bolka i Lolka, z którymi wszyscy chętnie się fotografowali oraz niezapomnianego Reksia. W drodze powrotnej śpiewaliśmy i graliśmy w różne gry. Atmosfera całej wycieczki była bardzo miła i przyjazna. Wszyscy byli zadowoleni. Smutno nam było wracać do domu. W autobusie dumnie odśpiewaliśmy hymn Polski, gdy zaczynał się mecz Polska – Chile. Około 21.15, pełni wrażeń przyjechaliśmy do Pępowa, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Już planujemy kolejną wyprawę. Tym razem na dłużej.

„Szukamy dendrologicznych skarbów”

Dodany przez: Wychowawczynie klas III i II, 11-06-18

Pod takim tytułem uczniowie klas trzecich i drugiej SP  5 i 6 czerwca br. uczestniczyli w lekcji na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zajęcia polegały na zabawie w podchody z użyciem mapki i kart pracy. Należało odnaleźć i opisać10 drzew okazowych w części ozdobnej parku – arboretum. W trakcie lekcji wykonywane były rysunki pokroju znalezionych drzew i ich prezentacja. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Leśnictwa „Powozownia”, gdzie mogli oglądać las jako zjawisko geograficzne, ekologiczne, botaniczne oraz jako obiekt ochrony przyrody. Część ekspozycji poświęcona jest gatunkom drzew leśnych, roślinom, zwierzętom i grzybom występującym w polskich lasach, zagrożonych wyginięciem.

Po obejrzeniu wystawy zwiedzaliśmy zamek  wzniesiony prze Rafała Leszczyńskiego, odbudowany  później przez Izabelę Czartoryską. Na koniec pobytu poszliśmy do Zagrody Zwierząt. Żyją w niej żubry, koniki polskie i dziki. W drodze powrotnej nie ominęliśmy McDonalds. Zmęczeni, przy pięknej pogodzie wróciliśmy do domu.

Dzień Dziecka w pracowni krawieckiej

Dodany przez: Beata Kaczmarek, 11-06-18

Pierwszy czerwca w tym roku przypadał na dzień wolny od zajęć szkolnych, dlatego uczniowie naszej szkoły obchodzili swoje święto w poniedziałek 4 czerwca. Tego dnia nie było lekcji, a obchody Dnia Dziecka wypełniały miedzy innymi  gry i zabawy edukacyjne i sportowe. 

Wychowankowie klasy 3c wraz z paniami Beatą Kaczmarek i Marzanną Galeją udali się do pracowni krawieckiej „Viki” pani Iwony Paluszkiewicz, mamy jednego z uczniów. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem zakładu krawieckiego, przyborami potrzebnymi krawcowej do pracy oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Krawcowa opowiadała o swojej pasji do szycia oraz omówiła kolejne etapy szycia sukni. Następnie dzieci pod czujnym okiem krawcowej samodzielnie uszyły zabawkę – kotka, którą zabrały ze sobą do domu. Na zakończenie świętowania pani Iwona Paluszkiewicz przygotowała miłe i smaczne przyjęcie w ogrodzie. Grom i zabawom nie było końca, a desery lodowe chłodziły w ten słoneczny upalny dzień.

Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Paluszkiewicz za ciekawą lekcję projektowania i szycia oraz wspaniały pobyt i gościnę.

Wycieczka "Żabek" i "Pszczółek" pociągiem do Leszna

Dodany przez: Anita Basty, 07-06-18

Dnia 04.06.2018r. dwie grupy starszaków "Żabki" i "Pszczółki" wybrały się na wycieczkę pociągiem do Leszna. Dzieci wraz z rodzicami zwiedziły dworzec PKP w Lesznie, następnie udaliśmy się na leszczyński deptak oraz rynek. Na rynku obejrzeliśmy ratusz, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych budowli w Polsce. Po zwiedzaniu przyszedł czas na odpoczynek. Przedszkolacy wraz z rodzicami zasiedli w kawiarni "Delicja", aby skosztować samych pyszności. Po słodkich deserach i pysznych kawach przyszła pora na spalanie kalorii. Dzieci rozpoczęły zabawę na torze przeszkód. Ostatnim punktem naszej wycieczki było puszczanie baniek na leszczyńskim rynku. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy na dworzec PKP w Pępowie. 

Dzień Dziecka z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pępowie

Dodany przez: Anita Basty, 07-06-18
3 czerwca 2018r. w niedzielne popołudnie Gminny Ośrodek Kultury w Pępowie zaprosił wszystkie dzieci na festyn rodzinny z okazji ich piątkowego święta. Atrakcji było co niemiara. O godzinie 14:00 rozpoczął się przegląd piosenki przedszkolnej pt. "Od przedszkola do...". W przeglądzie udział wzięły dwie grupy przedszkolne: "Żabki" i "Pszczółki".
 
Z grupy "Żabek" wystąpiły trzy duety:
- Adamiak Szymon i Kacper Piotrowiak w piosence pt. "Całuski",
- Nikola Norman i Lena Otworowska w piosence pt. "Łąka",
- Aleksander Szymański i Tymoteusz Nowacki w piosence pt. "Kocham Cię".
 
"Pszczółki" zaprezentowały pięć występów solowych:
- Natalia Waleńska w piosence pt. "Poszła Karolinka do Gogolina",
- Kalina Stachowiak w piosence pt. "Czarny baranie",
- Maja Jankowska w piosence pt. "Szła dzieweczka",
- Anna Krzyżosiak w piosence pt. "Kocham Cię",
- Anita Pazoła w piosence pt. "Tralala dla mamy".
 
Za występ mali artyści otrzymali nagrody w postaci talonów oraz skarbonki.

Szanowni Rodzice,

często panuje przekonanie, że wszawica to choroba brudu, braku higieny i biedy, tymczasem zarazić się może każdy. Najbardziej jednak zagrożone są dzieci i młodzież, ponieważ często nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się do siebie, pożyczają sobie nawzajem szczotki czy gumki do włosów.

Dlatego profilaktyczna kontrola włosów dzieci jest bardzo ważna, aby w porę móc zareagować w przypadku wystąpienia wszawicy. Apeluje do Was, Drodzy Rodzice o regularne sprawdzanie głowy swojego dziecka, niech stanie się to częścią higieny osobistej.

W ramach profilaktyki czyli zapobieganiu wszawicy przekazuję Państwu informację pod wyżej wymienionym hasłem, która może pomóc Wam uchronić dziecko przed niechcianym problemem.

Wszawica to nie wstyd – po prostu trzeba działać! 

Jolanta Nowacka

Pielęgniarka w środowisku

nauczania i wychowania

 

©2018 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie
Joomla Templates by Wordpress themes free